Skandal liste: Sendika talep ediyor, AKP’li rektör göreve getiriyor

2021 yılı Şubat ayında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Erdoğanın İstanbul Belediye Başkanlığı yapmış olduğu dönemde emek verme arkadaşı olan Namık Ak atanmıştı. Daha ilkin AKP’li eski Gençlik Kolları Başkanlarını üniversitede göreve getirmesiyle gündeme gelen AKP’li Rektör Namık Ak hakkında flaş bir iddia ortaya atıldı.

TALEP LİSTESİNE GÖRE GÖREVLENDİRME YAPILIYOR İDDİASI 

Bilimsel niteliği olan kadrolara ilişkin kişiye hususi ilanlarla gündemden düşmeyen üniversitelerin yönetimsel kadrolarına da benzer yöntemlerle atama yapıldığı ileri sürüldü.

SÖZCÜ’ye ulaşan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden akademisyenler, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı  Türk Eğitim-Sen Karaman Şube Başkanı Necati Batur’un,  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Namık Ak’a kendi imzası ve kaşesi bulunan bir talep sıralaması verdiği ve üniversite mensubunun atanmasının listeye bakılırsa yapıldığını iddia etti.

İKİ YÜZLÜLÜKLERİNİ ORTAYA KOYMA AÇISINDAN İBRETLİK

Listede yer edinen adlardan bazılarının üniversitede çeşitli görevlere atanmalarının ahbap çavuş ilişkisini ve torpili doğrular özellikte bulunduğunu söyleyen akademisyenler

“Bir rektörün, yeterlik ve liyakati göz ardı ederek bir sendikadan almış olduğu direktifle iş tutması üniversiteyi yöneten anlayış hakkında düşünce vermektedir.

Torpille yönetilen, bir sendikanın buyruk eri benzer biçimde direktifle atama meydana getirilen bir üniversitede ne bilimsel bir emek verme ne de emek verme barışının olması beklenebilir.

Bu durum, yeterlik ve liyakati ağızlarından düşürmeyen, kendi adamları söz mevzusu olunca da hiçbir kıymet tanımayanların sendikal anlayışını da, ikiyüzlülüklerini, ahlaktan yoksunluklarını da ortaya koyması bakımından ibretliktir” ifadeleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

İŞTE GÖREVE GETİRİLEN İSİMLER

”Listedeki adlar birer birer atanıyor” diyen akademisyenler, listeye bakılırsa göreve getiren adları ise şu şekilde sıraladı:

“Sendika başkanının imzasının bulunmuş olduğu listede olup da üniversitenin değişik birimlerinde vazife alan adlar şunlar:

Prof. Dr. Gizem Saygılı, dekanlık talep etmiş, Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü yapılmış. Türk Eğitim-Sen Üniversite Temsilcisi Doç. Dr. Mehmet Dalkılıç, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü talep etmiş, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı yapılmış. Işyar Hasret Terlemez, sekreterlik talep etmiş, Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sekreteri yapılmış.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir