‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar bekleniyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK başkan ve üyelerine hakaret etmiş olduğu iddiasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, hapis cezasının yanında İmamoğlu hakkında ‘siyasal yasak’ anlamına gelen TCK’daki 53. maddenin uygulanmasını da istemişti. 1 Haziran’da Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşmada karar çıkması planlanıyor.

‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar bekleniyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 4 yıl 11 ay hapis cezasının Yargıtay tarafınca onanması ve siyasal yasak da getirilmesinin peşinden, dikkatler İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya çevrildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 13 bin oy fark ile kazanılmış olduğu 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin peşinden yapmış olduğu basın açıklamasında YSK başkan ve üyelerine hakaret etmiş olduğu iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa açıklanmıştı.

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı açıkca zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etmişti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında ‘siyasal yasak’ anlamına gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması da istenmişti.

KARAR DURUŞMASI 1 HAZİRAN’DA

İmamoğlu’nun Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 1 Haziran’da yapılacak duruşmasında karar çıkması planlanıyor.

YSK BAŞKAN VE ÜYELERİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Öte taraftan Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, devrin YSK Başkanı Sadi Itimat ve YSK üyelerinin şikayetçi olmadıklarını ve Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesindeki davaya katılmaya yönelik beyanda bulunmadıklarını kaydetmişti.

İMAMOĞLU DA ‘HUKUKA GÜVENMEK İSTİYORUM’ DEMİŞTİ

Canan Kaftancıoğlu’nun hapis cezasının onanması ve siyasal yasak uygulanmasının peşinden kendisinin yargılandığı davanın sorulması üstüne İmamoğlu,

“Ben hukuka güvenmek, hukuka inanmak, memleketin hakkaniyet sistemine, her şeye karşın, alınan bir ekip ne yazık ki hukuksuz kararlara karşın, doğru bir kararın alınmasına inanmak isterim; onu yaşamak isterim. Kısaca uydurma bir süreçle, aynen işte bu tavrın, doğrusu havalimanını o kıran tavır, hukuku da katır kutur kıran, yok eden tavrın sona ermesini isterim. Temennim bu. Göreceğiz. Fakat bunların hepsi artık devletimizde naturel hale geldi. Fakat mücadelemizi en üstün bir şekilde devam ettireceğiz” şeklinde konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Asil içinde “ahmak” polemiği yaşanmıştı. Asil, 31 Mart seçiminin iptalinin peşinden Avrupa Konseyi Mahalli ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için Fransa’ya giden İmamoğlu’na “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip yakınma eden ahmağa söylüyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” demişti. İmamoğlu da “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Ilkin ona bir odaklansın” karşılığını vermişti.

Kaftancıoğlu'ndan sonra Ekrem İmamoğlu için de siyasi yasak isteniyor İlginizi Çekebilir Kaftancıoğlu’ndan sonrasında Ekrem İmamoğlu için de siyasal yasak isteniyor Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası ve siyasi yasak! İlginizi Çekebilir Canan Kaftancıoğlu’na hapis cezası ve siyasal yasak!

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir