‘Sivas Katliamı Davası bir demokrasi sınavıdır’

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafınca Sivas ilinde 2 Temmuz 1993te Madımak Otelinde yaşamlarını yitiren 33 şahıs için anma töreni ve protestosu düzenlendi.

image small

Etkinliğe dernek başkanı Avukat Cem Yalçın, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, sivil cemiyet örgütleri, dernek yöneticileri, yazarlar ve edebiyatçılar katıldı.

SİVAS DAVASI BİR KAMU DAVASI OLARAK SÜRÜYOR

Dernek adına basın açıklamasını okuyan Naciye Bayır, 1993 yılındaki olayların başlama anını, nedenini ve gelişimini söyledi. Bayır, şu ifadeleri kullandı;

*Sivas davası hali hazırda bir kamu davası olarak sürüyor ve internasyonal mahkemelere taşınmıştır. Sivas Katliamı davası bir demokrasi sınavıdır, insanlık davasıdır. Sivas davası bir vicdan davasıdır. Bu vicdan hepimizindir.

image small

İNSANLIK TARİHİNDE BÖYLE BİR VAHŞET GÖRÜLMEMİŞTİR

*İnsanlık tarihinde din adına işlenen bu şekilde bir vahşet görülmemiştir. Neredeyse hiçbir gerçek failin yargılanmadığı 29 yıl ilkin gerçekleşen davanın seyri şeklinde, daha öncesinde yaşanmış olan Dersim, Çorum, Maraş katliamlarıyla beraber bugünlerde neler yaşayacağımızın tohumlarını da attı. 3 solcudan dev teşkilat çıkartan devlet, Sivastan bir örgütlü hareket çıkartamadı.

*Devlete bakılırsa yaşananların tüm sebebi tahrikti. Bizi yönettiğini düşündüğümüz devlet ve siyaseti; “tarikat- mafya-ticaret” arasına sıkışmış durumdadır. İnsanlık tarihinde din adına işlenen bu şekilde bir vahşet görülmemiştir.

*Sivas katliamı gerek Alevi örgütlenmesinde gerekse Alevilerin bilincinde bir dönüm noktası olmuştur.

KATLİAMDAN ÇIKARILAN DERSLER

Bayır açıklamasının sonunda ise Sivas katliamından çıkan birinci ve temel dersin, yalnızca ve yalnızca kendi gücüne ve örgütlülüğüne güvenmenin zorunluluğu bulunduğunu belirterek, “Aleviliğe yönelik ağır bir kuşatmanın yaşandığı ve saldırıların konuşulduğu şu günlerde Alevilerin hak ve özgürlük mücadelesi için kuvvetli dayanışmanın yaratılması zorunluluğu her zamankinden daha yakıcıdır. Sivas katliamı insanlık suçudur ve bu insanlık suçunun aydınlanması için mücadelemiz devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

image small

Bayır’ın basın açıklamasının arkasından katliamda ölen adlar tek tek okundu ve her birinin adına karanfiller bırakıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.