Sınırda Yunan zulmü: Göçmenleri ölüme ittiler

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda ortalama 100’e yakın Suriye ve Afganistan uyruklu göçmen donmak üzereyken bulunmuş oldu. Yunanistan üstünden Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenler, bir kez daha Yunan güçlerinin zulmüne uğradı. Yunanistan birlikleri tarafınca kıymetli eşyaları alınan göçmenler, yaşadıklarını söyledi.

Göçmenlerin içinde bulunan tek hanım olan Suriyeli Sara Hadidi, annesinden ödünç almış olduğu altınları Yunan askerinin zorla gasp ettiğini söylemiş oldu. Sara’ya gazeteciler bot ve giyecek verdi. Ondan sonra jandarma ekipleri tarafınca toplama noktasına götürülen göçmenler, yiyecek ve giyecek gereksinimleri karşılandıktan sonrasında geri gönderme merkezine teslim edildi.

Yunanistan güçleri tarafınca altınlarının zorla alındığını ifade eden Sara Hadidi, ”Yunan her şeyimizi almakla kalmadı, bununla beraber köpeklerini de üstümüze saldılar. Sonrasında bizi gözaltına alıp, hanım adam demeden sıra dayağına çektiler. Benim de altınlarımı, giysilerimi doğrusu anlayacağınız her şeyimi aldılar. Yunan askeri her şeyimize el koydu, erzak çantalarımıza bile. Bizi yağmurda ve soğukta aç, sefil bıraktılar. Biz yalnız karşıya geçmek istiyoruz fakat onlar izin vermiyorlar. Üzerine bir de zulmediyorlar. 2 gündür yağmurlu ve soğuk havada dışarda mahsur kaldık. Tanrı’tan çocuklar babaannelerinin yanındaydı da onlar gelmedi” dedi.

Türk askerlerinin daima kendilerine yardım etmiş olduğu için minnettar bulunduğunu belirten Havad Cesim, “Yunan askeri bizi yakalayıp çanta, telefon, para neyimiz var ise hepsini aldı. Türk askeri ise bu vaka sonunda bizlere yiyecek, içecek, giyecek ve otomobil dahil olmak suretiyle her türlü ihtiyacımızda destek oldu. Üzerine dikkatli olmamız için bizi uyardı. Yardımlarını esirgemediler” diye konuştu.

Yunan güçlerinin kendilerini soyduğunu söyleyen Ali Hayzin ise, Zalim Yunan bizi yakalayıp her şeyimizi almakla kalmadı, bizi bu yağmur ve soğukta oldukça mağdur bir durumda bıraktı. Ne yazık ki elimizde bir şey bırakmadılar. Ne para ne telefon doğrusu anlayacağınız bizi soydular ve ayakkabısız bıraktılar. Şükür ki Türkiye Müslümanları bizlere oldukça merhametli davrandılar. Halkı, jandarması, polisi hepsi seferber oldu. Tanrı hepsinden razı olsun. Yunan ve Bulgar zulmü bizi mahvetti. Fakat Türkiye yardımını esirgemedi. Türkiye oldukça güzel bir yer ve Müslüman bir ülke. Şimdi ise İstanbul’a döneceğiz ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.