Sigara ve alkollü içeceklere ÖTV zammı geliyor

Hükümetin her senenin başlangıcında ve ortasında tertipli olarak gerçekleştirdiği vergi ve fiyat artışları bu yıl öne çekildi.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında piyasaya çıkan Cumhurbaşkanı sonucuna gore Aralık ayı sonuna kadar sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan hususi tüketim vergisi (ÖTV) asgari maktu tutarları değiştirildi.

Sigaralardan alınan asgari maktu ÖTV tutarı 0,7197 liradan 0,71, maktu ÖTV tutarı da 0,7150 liradan 0,7875 liraya çıkarıldı. Yüzde 63 olarak uygulanan nispi vergi oranında ise değişim yapılmadı.

VERGİ YÜZDE 25 ORANINDA ARTTI

Alkollü içkilerden alınan hususi tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 25 oranında artırıldı. Biradaki maktu ÖTV tutarı 4,40 liraya, rakıdaki ÖTV 602,48 liraya çıkartıldı.

Alkol derecesi yüzde 18 ve daha azca olan şaraplardaki ÖTV tutarı 175,56 liraya, alkol derecesi yüzde 22 ve fazla olanlarda ise 602,48 liraya yükseltildi.

ERKENE ÇEKİLDİ

Sigara ve alkollü içkilerdeki maktu vergiler 6 ayda bir enflasyon oranında artırılıyordu. İktidar enflasyondaki yükselişi dikkate alarak haziran ayı sonunda yapması ihtiyaç duyulan artışı bir ay öne çekerek ÖTV artış oranını düşürmüş oldu.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.