Şevval ayı başladı mı, Şevval orucu ne zaman tutulur?

Şevval, sözlükte “yukarı kalkmak, yükselmek; kaldırmak” anlamlarındaki şevl kökünden türemiş kamerî senenin ramazandan sonrasında ve zilkadeden ilkin gelen onuncu ayının adıdır. Mümin Ramazan ayı arkasından Şevval ayında da oruç tutabiliyor.

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2 Mayıs günü Şevval ayının ilk günüdür ve Ramazan Bayramının ilk günü kutlanacak. Şevval ayı 30 Mayıs tarihinde sona erecek.

ŞEVVAL AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?

Ramazan’dan sonrasında Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu meblağ ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki senenin bütününde oruç tutmuş şeklinde olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği şeklinde ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; şu demek oluyor ki Ramazan’da tutulmayan oruçların ek olarak kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir