Şentop: İfade özgürlüğünün arkasına saklanıp ırkçı politikalar yürütülüyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Merasim Salonunda İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) üyesi ülkelerin büyükelçileri ve üye ülkelerin TBMMdeki dostluk grubu başkanlarına iftar daveti verdi.

Şentop, Şimal Avrupa ülkelerindeki İslam karşıtı eylemler ile İsrailin Filistinlilere yönelik müdahalelerine ilişkin konuştu. Şentop, Hristiyan, Yahudi, beyaz Avrupalı değilse bir insan, Müslümansa yada değişik bir dine mensupsa onların nezdinde insan kategorisine girmiyor zannediyorum. Aksi takdirde, sırf Afganistandan, Suriyeden göçmenler gelmesin diye birçok marifet sergilemez, yığınla para harcamazlardı; Akdenizi göçmenlerin, göçmen evlatların, bebeklerin mezarlığına döndürmezlerdi ifadelerini kullandı.

Şentop, Müslümanlar için kutsal olan ramazan ayı içinde, Filistin ve İsveçte yaşananlara dikkat çekerek şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

* Filistinde mukaddes ibadetgahımız, ilk kıblemiz Mescid-i Aksaya meydana getirilen saldırılar, her birimizin kalbini paramparça etti. İsrailin yakarma eden Müslümanlara yönelik müdahaleleri ve provokasyonları sonucu yaşananlar asla kabul edilemez.

* İsveçte mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerime yönelik aşağılık ve provokatif saldırılar oldu. İfade özgürlüğü kalkanı arkasına saklanarak iyi mi da İslam düşmanı ve ırkçı politikalar yürütüldüğüne tanık oluyoruz. Tüm bu vakaları şiddetle kınıyoruz.

* Tüm dünyayı ve internasyonal kuruluşları bir tek ifade ve din özgürlüğünü değil, dünya barışını da tehdit eden bu eylemleri önleme mevzusunda lüzumlu tedbirleri almaya ilkeli bir duruş sergilemeye çağrı ediyoruz. Tüm ülkeleri ve internasyonal kuruluşları lüzumlu önlemleri almaya ve ilkeli bir duruş sergilemeye çağrı ediyoruz. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.