Sendikaya üye olduğu için kovulan işçinin fabrikası önünde eylem

Acarsoy Tekstil Tic. San. A.Ş. ‘de çalışan işçiler, bir süre ilkin Öz İplik İş Sendikasına üye oldu. İşçilerin üye olmasından haberdar olan işveren ve işveren vekilleri tarafınca baskı yapıldığını, işçilerin anayasal, sendikal hak ve özgürlüklerinin önlendiğini, sendikaya üye olan bir işçinin işten çıkarıldığını iddia eden sendika temsilcileri Acarsoy Tekstil önünde toplanarak açıklamalarda bulunmuş oldu.

Genel Yazman Samet Ceylan yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti: “Sendikaya üye olmak ve üyelikten ayrılmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşçiler burada sendikamıza üye olmak istiyor. Anayasal haklarını kullanmak istiyor.

Şirket, Anayasanın 51. Maddesi ve 6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğü ihlal ediyor. Şirket yetkilileri söz mevzusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu’nun 118’nci maddesi dahilinde kamu davasına da mevzu olabilecek kabahat işliyor. Buradan işverene sesleniyoruz; çalışanların sendika sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterin. Baskıcı tutumdan vazgeçin. İşçilerin yasal temsilcisi sendikamız Öz İplik İş’i tanıyın.

TEKRAR İŞİNE DÖNSÜN 

Öz İplik İş Sendikası olarak, biz emek verme barışının sağlanmasını istiyoruz. İşverenin baskıcı tutumundan vazgeçip, işçinin sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermesini istiyoruz. İşçilerin sesine kulak vermesini istiyoruz. İşveren yetkililerine sesleniyor, zor günlerden geçtiğimiz ekonomik koşullarında işten atılan işçi kardeşlerimizin yine işlerine dönmesini istiyoruz” İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.