Şekerin tadını böyle kaçırdılar – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Türkşeker’in sektör raporu gerçekleri ortaya serdi. Çuvalı 290 liradan 800 liraya yükselen şekerdeki krizin sebebi Türkşeker’in raporuna bu şekilde yansıdı: Fabrikalar özelleştirildi, kapasite düştü, üretim azaldı.

Şekerin tadını böyle kaçırdılar

50 kilogramlık çuvalı 290 lira olan şeker, 800 liraya kadar çıktı. Türkşeker’in sektör raporuyla şekerde yaşanmış olan krizinin arka planı gözler önüne serildi.

Mustafa Kemal Atatürk döneminde İzmir İktisat Kongresi ile kurulma sonucu alınan şeker fabrikaları seneler sonrasında AKP iktidarınca satıldı. Türkşeker’e ilişkin 25 fabrikadan 10’u hususi sektöre devredildi. 2018 yılına kadar 2 milyon 36 bin olan senelik üretim, 1 milyon 176 bin tona düştü. Türkşeker’in 2020 yılı sektör raporunda şu veriler yer aldı:

“2018 yılına kadar bünyesindeki 25 şeker fabrikasının senelik şeker üretim kapasitesi 2 milyon 36 bin ton olan Türkşeker’in kapasitesi 2018 senesinde 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile senelik 1 milyon 176 bin tona, günlük pancar işleme kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düşmüştür. 2002-2003 yıllarında toplam pancar şekeri üretiminin yüzde 74’ü Türkşeker tarafınca üretilirken, yapınak sayısının azalması ile bu oran yüzde 30’a gerilemiştir.”

ATATÜRK’ÜN KARARI

İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararla, 6 Kasım 1925’te ilk şeker fabrikası Uşak’ta kuruldu. Uşak’ı, Alpullu, Eskişehir, Turhal, Adapazarı, Amasya, Konya, Kütahya, Burdur, Susurluk, Kayseri, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Malatya Şeker Fabrikaları izledi. 1962’den itibaren de Ankara, Afyon, Muş, Ilgın, Bor, Ağrı, Elbistan, Erciş, Ereğli, Çarşamba, Çorum, Kars, Yozgat, Kırşehir, Çumra, Aksaray ve Boğazlıyan şeker fabrikaları kuruldu.

22 yapınak özelleştirildi

– Özelleştirme furyasıyla ilkin 2004 senesinde Kütahya ve Adapazarı, 2018’de ise Afyon, Alpullu, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Kırşehir, Muş, Turhal şeker fabrikaları satıldı. 15’i halen devlette olmak suretiyle, 12’si hususi sektöre 6’sı da kooperatiflere ilişkin 33 yapınak bulunuyor. Hususi sektör, şekeri oldukça daha pahalı satıyor.

Türkşeker’in senelik üretim kapasitesi 2.3 milyon tondan 1.1 milyon tona geriledi.

Üretici hususi sektörün insafına kaldı

– CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, hususi şeker fabrikalarının kendi aralarında kartel oluşturarak şeker üretimini iyice kıstıklarını söylemiş oldu. Devlete ilişkin şeker fabrikalarının ise yalnız marketlere şeker verdiğini belirten Aydın, bundan dolayı üreticilerin ve şeker toptancılarının, hususi şeker fabrikalarının insafına bırakılmış durumda olduğuna dikkat çekti. Aydın, mevzuya ilişkin TBMM’ye bir araştırma önergesi verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.