Şekerin başında ilahiyatçı var

Piyasa Ramazan’ın derhal öncesinde gelen yüzde 31’lik şeker zammı ile sarsıldı. Sektörün yüzde 35’ini elinde tutan Türkşeker’i yöneten isim ise bir ilahiyatçı. Yönetim kurulu üyelerinin de çift maaşlı oldukları ortaya çıktı.

Genel Müdür Mücahit Alkan, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde İGDAŞ’ da vazife aldı.

BURSAGAZ-BAŞKENTGAZ ve Elektrik Üretim Yardımcısı çalıştı. 2019’dan bu yana Türkşeker’in başlangıcında olan Alkan, geçen yıl Kasım ayında “Yığın yapanın stokları elinde patlar. 2022 Eylül ayına kadar şekere zam yok” demişti.

LİYAKAT BU MU ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  “AKP’nin liyakat anlayışı burada da devreye giriyor. Türkşeker’in başına İlahiyat mezunu, şeker fabrikalarıyla asla ilgisi olmayan birini getirdiler” dedi.

İŞTE ÇİFT MAAŞLI YÖNETİCİLER

Kurumda Genel Müdürü Mücahit Alkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinin tümünün çift ya da 3 maaşlı olması dikkat çekiyor. O adlar ve görevleri şöyleki:

Gömü ve Maliye Bakanlığı bürokratı Sevda Mersin: Türkiye Sigorta ve Türkiye Yaşam Emeklilik Informasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı, bununla beraber Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Gömü ve Maliye Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Sıvacı: Toplumsal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Gömü ve Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mustafa Koç: Devlet Araç-gereç Ofisi ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Gömü ve Maliye Bakanlığı Daire Başkanı Yasin Er: Türk Şeker Yönetim Kurulu
Üyesi.

Gömü ve Maliye Bakanlığı eski Vergi Denetim Kurulu Başkanı Suat Sarıgül: Merkez Bankası Denetleme Kurulu Üyesi ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir