Şeker pancarı üreticileri: Dayanacak gücümüz kalmadı

Cem YILDIRIM / ANKARA

Yüksek maliyetler altında ezilen ziraatçi topraktan kopmaya başladı. Geçen yıl kuraklığın vurmuş olduğu tarımı bu yıl verimsizlik ve düşük toplam ürün tehlikesi bekliyor. Ankarada çiftçilikle uğraşan şeker pancarı üreticileri SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu.

Ziraatçi Uğur Yılmaz, Her yıl 50 dönüm pancar ekerdim, bu yıl ekemedim, artık imkânım yok, dayanacak gücüm de kalmadı” dedi. Elektrik faturalarından yıldık diyen ziraatçi Mükremin Kaya ise, “Şeker pancarı ekmek için yapacağımız harcama yüzde 400 arttı. Çiftçinin yüzde 80’i artık ekemiyor, gücümüz kalmadı dedi.

Polatlı ilçesi civarlarındaki Temelli beldesinde çiftçilik icra eden Uğur Yılmaz, Bu yıl pancar ekemedim. Gübre yüzde 250 arttı. 5.5 lira olan mazot 22 lira oldu. Asla kazanamıyorum…Ekim de yapamıyoruz. Ben bir ziraatçi olarak 50 dönüm pancar ekerken bu yıl asla ekemedim. Ekemedim, imkânım yok dedi ve şunları söylemiş oldu:

PANCAR YERİNE SOĞAN EKTİM

Maddiyatım yok. Her şey yüzde 200 artmış. Kazanamıyoruz. Şeker pancarında üretim geçen yıla nazaran daha azaldı. Yüzde 80 olan oran bu yıl yüzde 50’ye düştü. Mazot, gübre çiftçinin ana gideri bunlar. Bunlar, ucuz olmadığı sürece üretim azalır. Geçen yıl koyunlarıma110 liraya yem aldım. Şu anda 350 liraya yem alıyorum. Ziraatçi olarak üretimimiz bitti. Pancar ekemedim. Onun yerine 10 dönüm soğan ektim. 50 dönüm pancar eken şu anda 15 dönüm, 10 dönüm pancar ekti. Şundan dolayı maddiyat yok, gücü yok. Bir ton gübre olmuş 12-13 bin lira.

ELEKTRİK FATURALARINDAN YILDIK

Ziraatçi Mükremin Kaya da Bizim bu pancarı üretmemiz için bizlere en büyük katkısı olan elektrik fazlaca artı ikimiz de yıldık. Okuma parasını, arıza parasını bizlerden alıyor. Açma parasını bizlerden alıyor, kapama parasını bizlerden alıyor. Ben her yıl 150 dönüm ekerdim. Bu yıl ekeceğim yer 30 dönüm. Elektriğe yetişemiyoruz. Ahırımda dört tane lamba var, 3 aylık 5 bin 170 lira satmaca geldi. Artık dayanamıyoruz dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir