Scholz’tan Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili net mesaj

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclise (Bundestag) hitap etti. Ukraynadaki savaşı ABnin tarihindeki en büyük kriz olarak nitelendiren Başbakan Scholz, Avrupa dayanışmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin Rusyasındaki otokrasiye karşı denge bulunduğunu beyan etti.

Ukrayna savaşını tarihte bir dönüm noktası olarak nitelendiren Scholz, AB ülkelerinin öteki krizlerde olduğu şeklinde bu krizi de dayanışmayla karşıladıklarını altını çizdi.

Scholz, Dışarıdan gelen baskı ne kadar büyük olursa Avrupa Birliği olarak o denli güç birliği yapar ve beraber hareket ederiz. Tamamımız bir amacı paylaşıyoruz, Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna galip gelmeli ifadelerini kullandı. Scholz bundan dolayı Almanyanın Ukraynayı yardım ve hatta ağır silahlarla desteklediğini, Ukraynalı mültecileri kabul ettiğini söyleyerek, Acımasızca saldırıya uğrayan bir ülkenin kendini korumak için çaba sarfetmek için desteğe ihtiyacı var ve bunu yapmak gerilimi tırmandırma olarak adlandırılamaz dedi.

UKRAYNA İÇİN DAYANIŞMA FONU ÖNERİSİ

İki İskandinav ülkesi Finlandiya ve İsveçin dün NATOya yapmış olduğu üyelik başvurusuna değinen Scholz, İsveç ve Finlandiyadaki dostlar, en içten şekilde hoş geldiniz, sizinle beraber NATO daha da güçlenecek ve Avrupa daha da güvenli hale gelecektir dedi.

Scholz, AB ve ortaklarının katkılarıyla finanse edilen bir dayanışma fonunun temelini atmaya başlamalıyız. Bu şekilde Ukraynalıların yıkımı temizlemelerine ve tekrardan inşa etmelerine destek olacağız ifadelerini kullandı.

Ukrayna Avrupa ailemizin bir parçası olmaya devam ediyor diyen Scholz, Ukraynanın ABye katılma talebinde bulunurken uzun vadeli desteğe ihtiyacı bulunduğunu da belirtti.

Scholz ek olarak Ukraynanın AB üyeliği mevzusunda kısa yol olamayacağını söyleyerek Kiev için bir kural dışı uygulanmasının üyelik bekleyen Batı Balkan ülkelerine de haksızlık olacağına dikkat çekti. “Üyelik süreci birkaç ay yada yıl meselesi değil” diyen Scholz, gene de ABnin Kieve yardım etmek için süratli ve pragmatik bir yol bulması icap ettiğini beyan etti.

Scholz, senelerdir AB üyeliği arayışında olan Batı Balkan ülkelerinin bu durumun göz ardı edilmemesi icap ettiğini altını çizdi. Scholz, Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesine Batı Balkanların Avrupa Birliğine ilişik olduğu yönündeki açık mesajıyla katılacağını söylemiş oldu.

AMACIMIZ AÇIK

AB üyelik hedefleri olan 6 Batı Balkan ülkesi Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Şimal Makedonya ve Sırbistanın senelerdir devam eden düzeltim sürecine dahil olduklarını söyleyen Scholz, Onlara olan taahhütlerimizi yerine getirmek yalnız bizim güvenilirliğimizle ilgili bir sorun değildir. Bugün, entegrasyonları her zamankinden daha çok stratejik çıkarlarımıza da hizmet ediyor diyerek Rusya da dahil olmak suretiyle bölgedeki “dış güçlerin” etkisine işaret etti. Scholz ek olarak Batı Balkanları ziyaret edeceğini duyurdu.

Avrupanın enerji krizine de değinen Başbakan Scholz, Hedefimiz açık, Avrupanın enerji mevzusundaki egemenliğini çoğaltmak ve iklim hedeflerimize beraber ulaşmak istiyoruz dedi. Scholz, Kuvvetli bir ülkeyiz, kuvvetli ortaklarımız ve kuvvetli ittifaklarımız olduğundan burada, Avrupada ve dünya genelinde olayların üstesinden geleceğimize inancım tamdır. Fakat hem de neyi savunduğumuzu biliyoruz, sulh, özgürlük ve hukukun üstünlüğü şeklinde konuştu.

KRİTİK ZİRVE 30 MAYISTA BAŞLIYOR

30 ve 31 Mayısta gerçekleştirilecek Muhteşem AB Liderler Zirvesinde Ukraynadaki savaşın ve tesirleri ele alınacak.

Brükselde bir araya gelecek olan devlet ve hükümet başkanları, Rusyaya karşı planlanan petrol ambargosu ve AB Komisyonunun AByi Rus fosil yakıtlarından uzaklaştırmaya yönelik uzun vadeli planını da masaya yatıracak.

Görüşmede Ukraynanın AB üyeliğinin de görüşülmesi beklenirken, ülkenin aday statüsüne ilişkin karar en erken Haziran ayında verilecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir