Scholz: NATO, Rusya karşısında kararlılığını göstermeli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zona hastalığına yakalanmasının arkasından bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geleceği Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesini video konuşma yöntemiyle gerçekleştirmiş oldu.

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafınca görüşme ile ilgili meydana getirilen açıklamada, “Başbakan Scholz ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 29-30 Haziran’da yapılacak NATO Zirvesi hazırlıkları hakkında görüş alışverişinde bulunmuş oldu” ifadeleri kullanıldı. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşına değinen Scholz, hükümetin NATO’ya katkılarına devam edeceğini belirtirken NATO ittifakının Rusya’nın saldırganlığı karşısında kararlılığını göstermesi icap ettiğini söylemiş oldu.

RUSYAYA KARŞI BİRLİK SİNYALİ

Görüşmede, ittifakın stratejik konseptinin güncellenmesi, Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırganlığının bir sonucu olarak lüzumlu çalışmaların yapılması ve NATO 2030 gündeminin uygulanması şeklinde mevzular ele alındı. İttifakın, Rusya karşısında kararlılık ve birlik sinyali göndermesi gerektiği mevzusunda anlaşmaya varılan görüşmede, NATOnun temel misyonu olan Avrupa-Atlantik bölgesinin korunması ve 10 yıl içinde bu misyonu güvenilir ve başarı göstermiş bir halde yerine getirmeye devam edebilmesi gerektiği mevzusunda da söz birliğine varıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.