Savaş sindirilirse aldırmazlık devreye girer

Harekatın başlaması ile güvenli limanların bir numaralı yatırım aracı olan altının onsu 1.974 dolar ile son 18 ayın, brent eşeysel petrolün varil fiyatı ise 105 dolar ile son 8 senenin yeni en yükseğine çıktı, arkasından gece geç saatlerde sırayla 1.878 ve 97 dolara kadar geriledi.

PANİK HAVASI DAĞILDI

Küresel borsalarda da işgalin başlamasıyla oluşan ürkü havası da haftanın son günü yumuşadı. Dolar genel hatları ile kuvvetli olmaya devam ederken ruble, TL ve Euro’nun kıymet yitirme ihtimali sürüyor. Harp hali ve belirsizlik kısa vadede tedirgin seyrin devam edeceği beklentisini yaratsa da; bazı ekonomistler piyasa aldırmazlığı tesirinin devreye girebileceğini söylüyorlar.

SOĞUK SAVAŞA DÖNÜŞÜR

Eski Gömü Müsteşarı Mahfi Eğilmez kişisel blogunda paylaşmış olduğu harp ekonomisini mevzu alan yazısında sürecin ambargolu uzun bir soğuk muharebeye dönüşerek devam edeceği öngörüsünde bulunarak, “Rusya – Ukrayna – Nato ilişkileri bu haliyle giderse bir süre sonrasında piyasalar bu gelişmeyi sindirirler ve ‘piyasa aldırmazlığı tesiri’ devreye girerek ortamın sakinleşmesini sağlar” yorumunu yapmış oldu.

Paralarını saymaya devam ediyorlar

■ Ekonomist Mahfi Eğilmez mevzuya ilişkin Twitter üstünden şu yorumu yapmış oldu: Ilkin hep beraber tepki gösteriyorlar. Ukraynanın işgaline başkaldırdıklarını sanıyorsunuz. Sonrasında Ukraynanın işgalinin kendilerine pek de dokunmayacağını görünce rahatlayıp paralarını saymaya devam ediyorlar. Piyasa aldırmazlığı adını verdiğim durumun tipik bir örneği. Doların 14 lira altına geri çekilmesi üstüne ise kamunun döviz satışlarına işaret eden Eğilmez, Birazcık doların kıymet kaybı, birazcık piyasa aldırmazlığının tesiri, birazcık da bizim evlatların döviz satışlarıyla dolar 13.80lere geriledi” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir