Sarıgül’den konut krizine dikkat çeken çözüm

Türkiye Değişiklik Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, yaşanmış olan konut sorununa ilişkin basın açıklaması yapmış oldu.

OFİS, İŞ YERİ VE AVM’LER KONUTA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

Konut problemininin toplumsal ve toplumsal huzuru bozacak bir hal aldığını söyleyen Sarıgül, şunları söylemiş oldu;

*Toplumun refah ve refahı için devletin konut piyasasında toplumsal adaleti sağlayabilecek önlemleri alması gerekiyor. Türkiye Değişiklik Partisi konut ve barınma hakkını insanlık hakkı olarak gören bir partidir.

*Yetkilileri aşağıdaki önerilerimizi dikkate almaya ve acil çözüm bulmaya çağırıyoruz. Evden emek harcama, evden alışveriş ve ekonomideki sıkıntılar sebebiyle birçok işyeri ve AVM’nin boş kalmış olduğu, tam dolmadığı, kiracı bulamadığı, gözüküyor.

*Ofis, işyeri, AVM’lerin lüzumlu bayındır değişikliği yapılarak konut olarak satılmaları sağlansın. Ofis, iş yeri, AVM olarak kullanılmak suretiyle ruhsat alan ve halen yapımı devam eden projeler de lüzumlu bayındır değişikliği yapılarak konuta çevrilsin.

*Bunun için TOKİ, büyükşehirlerin çevrelerinde altyapısını hazırlayarak arsalar üretsin. Bu arsalar simgesel bir bedelle inşaat şirketlerine verilerek, buralarda ucuz konut yapmaları sağlansın. Bu uydu şehirler ulaşım ve toplumsal imkanlarla cazip hale getirilsin.

SADECE KİRALAMA AMAÇLI KONUTLAR İNŞA EDİLSİN

Büyükşehirlerde yaşayan ve artık doğduğu yere dönmek isteyenlere Anadolu’daki il merkezleri çevresinde, parasız arsalar verilsin diyen Sarıgül sözlerini şöyleki sürdürdü:

*Bu kişilerin buralarda kendi bahçeli konutlarını yapmaları sağlansın. Bu proje uygulanırsa Anadolu canlanır, büyükşehirlerdeki yoğunluk azalır. İnşaat şirketleri, Avrupa vatanlarında olduğu şeklinde yalnız kiraya vermek suretiyle konut üretsinler.

*Bu amaçla konut üretecek inşaat şirketlerine devlet arsa versin. Bu şirketlerin kira gelirlerine vergi avantajları sağlansın. Kurumsal bir şirketten, makul bir karşılık karşılığında, uzun süre kalabilecekleri konuta erişmek insanları rahatlatacaktır.

*Konut mülkiyeti yerine kiracılığın cazip hale gelmesi konut fiyatlarını ve kira bedellerini aşağı çekecektir. Kurumsal inşaat firmalarının yanı sıra TOKİ, belediye şirketleri de kiralık toplumsal konutlar üretsin.

*Kooperatifler, yardım sandıkları, dernek ve vakıfların bu amaçla geçekleştirecekleri projelere destek verilsin. TOKİ’nin toplumsal konut diyerek ürettiği konutlar orta gelir grubu konutlardır. TOKİ peşinatsız, 25 yıl vadeli konut üretsin.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir