Şanghay’da karantina kaosu: Yaşayan hastayı ceset torbasına koydular

Haftalardır devam eden Covid-19 karantinası sebebiyle milyonlarca kişinin evlerinde mahsur kalmış olduğu Çin’in Şanghay kentinde, görevlilerin bakımevindeki yaşlı bir kişiyi öldü sanarak ceset torbasına koyması büyük tepkiye yol açtı.

Toplumsal medyada gösterilen bir videoda, koruyucu giyim giyen üç görevlinin bakımevinden sedyeyle ceset torbası içinde çıkardıkları yaşlı kişinin hayatta bulunduğunu fark ettikleri görülüyor. Görevliler araca yerleştirirken ceset torbasını açınca içindeki kişinin hayatta bulunduğunu görüyor.

Görevlilerden biri “Yaşıyor, gördünüz mü?” derken bir ötekinin de “Torbayı kapatmayın” söylediği duyuluyor. Görevliler bir süre aralarında konuştuktan sonrasında yaşlı hastayı yeniden bakımevine götürüyor.

GÖREVLİLERE SORUŞTURMA AÇILDI

Pazar günü yaşanmış olan ve çevredeki bir şahıs tarafınca kaydedilen vaka medyaya yansıyınca 6 şahıs hakkında soruşturma başlatıldı. Bakımevi de yanlışlık sebebiyle özür diledi. Yaşlı hastanın hayatta bulunduğunu fark eden görevlilereyse 5 bin yuan (11 bin TL) ödül verildi. Kimliği açıklanmayan yaşlı kişininse hastanede tedavi altına alındığı açıklandı.

Çin’de popüler toplumsal medya platformu Weibo’da bir kullanıcı, olayın Şanghay’da son dönemde yaşanmış olan kaosun bir göstergesi bulunduğunu belirtti. Vaka, haftalardır devam eden ve öfkeye neden olan katı karantina uygulaması sebebiyle kentteki sıhhat sisteminin epey zorlandığı yönünde endişeye de yol açtı.

Çin’in “Sıfır Covid” politikası sebebiyle olay sayılarının artması üstüne Şanghay’da uygulanan katı karantina uygulamasına hiddet giderek büyüyor. 25 milyon sözü geçen kentte birçok bina karantina merkezine dönüştürülürken oldukça sayıda şahıs yiyecek sıkıntısı yaşıyor, kentte yer yer polisle öfkeli vatandaşlar içinde arbede yaşanıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir