Sanayide doğalgaza büyük zam geliyor

Marketlere ürünlere zam yapmış olduğu için baskın yapmış olup ceza kesen hükümet, iğneden ipliğe pek oldukca ürüne zam yaparken, şimdi de doğalgaz zammını gündemine aldı. Türk Lirası’ndaki kıymet kaybı ve internasyonal piyasalardaki enerji fiyatlarının artışı, doğalgaza zammı gündeme getirdi. Edinilen bilgilere nazaran, nisan ayında endüstri grubundaki tüketicilere yüzde 30 civarında zam planlanıyor.

2020’nin Mart ayında bin metreküp doğalgazın satış fiyatı bin 442 TL iken, Mart 2022’de bu sayı yüzde 336 artarak 6 bin 300 TL’ye çıktı. Küresel piyasalardaki fiyat artışlarının da etkisiyle buna yüzde 30 zam yapılması durumunda sanayiciye bin metreküp doğalgaz satış fiyatı 8 bin 190 TL olacak. Bu sayılara ÖTV ve KDV benzer biçimde öteki kalemler de eklendiğinde ortalama 10 bin TL’yi buluyor.

EN UYGUNU EVLERE

Böylece sanayici kullandığı bir metreküp doğalgaz için 10 TL ödemek zorunda duracak. Bu durum enflasyonun daha da artmasına niçin oluyor. BOTAŞ, halen en uygun doğalgazı meskenlere veriyor. Bin metreküp doğalgazın meskenlere satış fiyatı vergiler hariç bin 860 TL. Vatandaşa da bu doğalgaz metreküpü minimum 2.5 TL’den satılıyor.

Art arda zamlar faturayı kabarttı

Doğalgaz tutarları 2021 yılının başından itibaren süratli bir halde artmaya başladı. Geçen senenin ocak ayında bin metreküp doğalgazın satış fiyatı bin 400 TL iken, 2021 Haziran ayına kadar her ay %1 oranında zam yapılmış oldu. Temmuz ayında meydana getirilen %20’lik zammın arkasından eylül ve ekim aylarında %15’er, kasımda %48.40 ve aralıkta da %20 fiyat artışı gerçekleştirildi. Bu senenin ocak ayında da %50 zam yapılmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.