Sahte paraları yıkayıp, ütülemişler – Son dakika haberleri – Sözcü

Eskişehir’de çiftliğini satın almak istedikleri İ.C.’yi 60 bin 950 dolar dolandıran Kamerun uyruklu şüpheliler Guy Djeutha ve Bertrand Nzali, tutuklandı. Şüphelilerden Guy Djeutha, evde bulunan paraların düzmece bulunduğunu bilmediğini öne sürerek, Bertrand Nzalinin bir kovada düzmece banknotları yıkayıp ütülediğini söylemiş oldu.

Sahte paraları yıkayıp, ütülemişler

Alpu ilçesine bağlı Fevzi Mahallesinde oturan İ.C., çiftliğini 25 milyon liraya satışa çıkarıp bir süre ilkin web sitesine duyuru verdi. Kendilerini Fransız iş adamı olarak tanıtan 3 şüpheli ise alıcı olduklarını belirterek İ.C. ile iletişime geçti.

Bir süre web üstünden görüşüp İ.C.’nin itimatını kazanan şüpheliler, Türkiye’ye kısıtlı döviz getirdiklerini öne sürerek ondan borç isteyerek, bir süre sonrasında yurda getirecekleri dövizlerle çiftlik parasını ödeyeceklerini söylemiş oldu. İ.C., bankadan çekmiş olduğu 60 bin 950 doları Eskişehir’de buluşmuş olduğu 3 kişiye teslim etti. Bir süre sonrasında şüphelilerden haber alamayınca dolandırıldığını anlayan İ.C. Eskişehir Jandarma Komutanlığı’na şikayette bulunmuş oldu.

Vakayla ilgili soruşturma başlatan jandarma, şüpheliler Kamerun uyruklu Guy Djeutha ve Bertrand Nzali ile Uganda uyruklu Rebecca K.yi İstanbul’da yakalayıp, gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde meydana getirilen aramalarda ise şifreli çelik kasalar ve valizlerin içine gizlenmiş 60 bin tane düzmece 100 ABD doları, 2 bin 500 tane 200 euro, 2019 senesinde Avrupa Merkez Bankasının (ECB) basımının durdurulmasına karar verilmiş olduğu 3 bin tane düzmece 500 euro, 500 tane 200 liralık düzmece banknot ile bunların yapımında kullanılan kalıp ve baskı malzemeleri ele geçirildi.

İKİSİ TUTUKLANDI

Eskişehir’e getirilen 3 şüpheliden Uganda uyruklu Rebecca K., ifadesinin arkasından özgür bırakılarak İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Öteki şüpheliler Guy Djeutha ve Bertrand Nzali ise işlemlerinin arkasından Beylikova Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıktaki sorgularının arkasından 2 şüpheli çıkarıldığı mahkemece nitelikli dolandırıcılık ve parada sahtecilik suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

SAHTE PARALARI YIKAYIP ÜTÜLEMİŞLER

Tutuklanan şüphelilerden Guy Djeutha, vakayla ilgisi bulunmadığını ve paraların da düzmece bulunduğunu bilmediğini savundu. Bertrand Nzali’nin evde paraları kovada yıkayıp ütülediğini gördüğünü özetleyen Guy Djeutha, Onunla 1 ay ilkin tanışık, Türkçe bildiğim için çiftlik satışıyla ilgili görüşmelerinde, ona tercümanlık yaptım.

Çiftlik sahipleri İstanbul’a ulaştığında buluştuk. Bertrand, gösterdiği 100 dolarlık banknotları bir kova içine koyup üzerine bir madde döktü. Paraları yıkayıp ütüledi. Ben paraların düzmece bulunduğunu bilmiyordum söylediği öğrenildi.

Dolandırıcıların evinden bavul bavul sahte para çıktı İlginizi Çekebilir Dolandırıcıların evinden bavul bavul düzmece para çıktı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.