Sağlık-Sen: Şubat ayında 43 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

Sıhhat-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, basın toplantısı düzenleyerek, Şubat Ayı Sağlıkta Sertlik Raporunu deklare etti. Durmuş, sağlıkta şiddetin tek başına önleyici güvenlik tedbirleriyle üstesinden gelinemediğini söylemiş oldu.

Hastanelerin ve sıhhat merkezlerinin kamu hizmeti verilen kurumlar içinde en rahat girilen yerlerin başlangıcında bulunduğunu ifade eden Durmuş, Silahtan baltaya, bıçaktan sopaya isteyen istediğini kolaylıkla sokabiliyor. Raporlarımızda da çoğunlukla vurguladığımız benzer biçimde vakit içinde problem o şekilde bir hal aldı ki sıhhat sistemini tehdit eder bir noktaya gelmiştir. Bu sebeple her sertlik türünde olduğu benzer biçimde sağlıkta şiddetin de tesiri muhatapla kısaca mağdurla sınırı olan kalmıyor. Bu vakalara şahit olan, duyan, empati kuran on binlerce sıhhat çalışanı, korkuyor, mesleğinden soğuyor, içe kapanıyor. Hepsi yaşanırken en ağlatısal olan ise sertlik uygulayanların bir çok vakit elini kolunu sallayarak dolaşmalarıdır. Saldırganlar hakkında bir çok zaman hiçbir işlem bile yapılmıyor. Bazıları da gözaltına alınıp ifade sonrası özgür bırakılıyor. Sık sık yaşandığı benzer biçimde bu tür durumlarda toplumsal medya baskısı devreye giriyor ve saldırganlar hakkında mecburi adli işlem yapılmış oluyor diye konuştu.

BÖYLE BİR ADIMDAN SON DERECE MEMNUNUZ

Durmuş, Sıhhat Bakanlığı ve Hakkaniyet Bakanlığının sağlıkta sertlik mevzusunda mühim bir emek verme yaptığını hatırlatarak, Sayın Cumhurbaşkanımız 14 Mart Tıp Bayramında kamuoyuyla paylaştı. Buna gore bir sıhhat çalışanına sertlik tatbik eden saldırgan artık elini kolunu sallayarak dolaşamayacak. Bu sebeple sağlıkta sertlik Ceza Mahkemesi Hukuku (CMK) kapsamına alınarak katalog kabahat sayılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkacak yasayla hem saldırganlar hak ettikleri cezalara çarptırılacaklar hem de benzer olayların yaşanmaması adına caydırıcılık sağlanmış olacak. Soruna senelerdir dikkat çeken, raporlar hazırlayan, kabahat duyurularında bulunan, mağdurlarla dayanışma içinde olan Sıhhat-Sen olarak, bu şekilde bir adımın atılacak olmasından son aşama memnun olduğumuzun bilinmesini isterim. Normal olarak bu adımla sağlıkta sertlik problemininin kökten çözülmesi mümkün olmayacak. Nihai çözüm için birbirini tamamlayıcı daha pek oldukça adımın atılması gerekiyor. Bunların başlangıcında da sıhhat emekçilerinin iş yükünün azaltılması gelmektedir dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DAYANACAK GÜCÜ KALMAYACAK

Bugün 1 sıhhat çalışanının, 4 sıhhat çalışanının işini yaptığını ifade eden Durmuş, Yolu hastanelere düşen hepimiz, ağır iş yüküne ve yoğunluğa bizzat şahit oluyor. İş yükünün azaltılması, çalışanların öteki pek oldukça problemininin çözümüne pozitif tesir edeceği benzer biçimde sertlik problemininin çözümüne de katkı elde edecektir. Şubat ayında, bakınız tam da bu anlattıklarımı özetleyen bir vaka yaşandı. Bingölde göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Ali Durmaz, 65 yaş üstündeki bir hastayı muayene etmiş olduğu sırada baba ve oğul oldukları belirtilen 2 şahıs tarafınca muayene 5 dakika gecikti iddiasıyla darp edildi. Saldırıya uğrayan Dr. Ali Durmaz, Artık dayanacak gücüm kalmadı diyerek mesleğinden çekilme etti. Benzer istifaların ve acıların yaşanmaması adına, sertlik sorununa bütüncül yaklaşılmalıdır. Aksi halde sıhhat çalışanlarının daha çok dayanacak gücü kalmayacaktır ifadelerini kullandı.

21 ŞİDDET OLAYI YAŞANDI

Durmuş, şubat ayında toplamda 31 saldırganın niçin olduğu 21 sertlik vakası yaşandığını kaydetti. Durmuş, Bu vakalarda 43 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Ay süresince yaşanmış olan 21 sertlik vakasının 8ine bizzat hastalar imza attı. Hasta yakınları ise 13 vakaya niçin oldu. Bu durum aşağı yukarı her ay şahit olduğumuz bir durum, sertliği şifa bekleyen hastalarla, hasta yakınları gerçekleştiriyor. Kısaca fail ya da failleri uzakta aramamak gerekiyor. Yaşanmış olan 21 sertlik vakasının 17si hem fiili hem sözlü, 4ü ise sözlü olarak vuku gerçekleşmiştir. Sertlik olaylarının en oldukça yaşandığı yer gene hastaneler oldu. 21 sertlik vakasının 19u hastanelerde cereyan ederken, 1 vaka aile sağlığı merkezinde, 1 vaka ise sahada meydana geldi. Ay süresince 12 hemşire, 11 hekim, 4 güvenlik görevlisi, 3 acil sıhhat hizmetleri çalışanı, 13 de öteki branşlardan sıhhat çalışanı sertlik mağduru oldu diye konuştu.

31 SALDIRGANDAN 14Ü TUTUKLANDI

Durmuş, şubat ayında dikkat çeken en mühim noktalardan birinin de tutuklanan sayısındaki artış bulunduğunu kaydederek, şunları söylemiş oldu:

Ay süresince yaşanmış olan sertlik vakalarına imza atan 31 saldırgandan 14ü tutuklandı. Bu durum, geçmiş dönemle kıyaslandığında, umut var olmamızı gerektiren ciddi bir ilerlemedir. Kuşkusuz bu noktaya gelinmesindeki en mühim niçin toplumda oluşan duyarlılıktır. Bunun yanında, gözaltına alınan saldırganların 6sı özgür bırakılırken, 7 saldırgan hakkında ise soruşturma başlatıldı. 4 saldırgan hakkında ise herhangi bir işlem yapılmadığı tespit edildi. Şubat ayında dikkat çeken bir gelişme de sertlik vakalarıyla ilgili mahkeme kararlarında gözlenmiştir. Tekirdağda bir doktoru hakaret ve tehditler eşliğinde bir odaya kilitleyen zanlıya mahkeme, 9 ay hapis cezası, 12 bin 750 TL de para cezası verdi. Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli hekime sertlik tatbik eden saldırgana mahkeme, 5 yıl 3 ay 7 gün hapis cezası verdi. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Yenimahalle Semt Polikliniğinde bir doktoru darp etmiş olduğu nedeni öne sürülerek tutuklanan zanlı hakkında 6 yıl 9 aya kadar hapis talebiyle dava açıldı. Dileğimiz, sıhhat çalışanlarına yönelik hiçbir sertlik vakasında, saldırganın yaptığının yanına kar kalmamasıdır. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir