Safra kesesinden çıkanlar şaşırttı! Guinness’e başvuracaklar

Tokat’ta karın ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran Kemal Doğru’nun safra kesesinden 14 bin 387 tane taş çıkartıldı. Hastane yönetimi tarafınca Guinness rekorlar kitabına müracaat yapılması için harekete geçildi.

Safra kesesinden çıkanlar şaşırttı! Guinness’e başvuracaklar

Yeşilırmak Mahallesinde yaşayan 2 çocuk babası Kemal Doğru (64), karın ağrısı ve sarılık şikayeti ile Tokat Devlet Hastanesine başvurdu.

3 KATINA ULAŞTIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vahit Mutlu tarafınca meydana getirilen muayenesinde hastanın safra kesesinde oldukca sayıda taş olduğu tespit edildi. Ortalama 1,5 saat devam eden kapalı ameliyat sonrasında safra kesesini 3 katı büyüklüğe yetişmesi doktorları şaşırttı.

14 BİN 387 TAŞ TESPİT EDİLDİ

Safra kesesi açıldığında oldukca sayıda taşla karşılaşan ekip bunun bir üstün dereceli olabileceğini değerlendirdi. Bir hemşire tarafınca meydana getirilen sayımda iğne başı büyüklüğünde 14 bin 387 taş tespit edildi. Daha önceki dünya rekorunun Malatya’da meydana getirilen bir ameliyatta 8 bin 422 tane olarak saplanmış bulunduğunun öğrenen Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vahit Mutlu, Guinness’e müracaat yapılması için emek harcama başlattı.

NOTER HUZURUNDA SAYIM YAPILACAK

Mutlu, ilk kez bu şekilde bir vakayla karşılaştığını belirterek yaşamış olduğu şaşkınlığı dile getirdi.

Safra kesesinin 3 kat büyüklükte olması sebebiyle içinde oldukca sayıda taş olabileceğini, bu tahminlerinin kendilerini yanıltmadığını belirten Mutlu, “Safra kesesinden oldukca taş çıkması sebebi ile dünya rekoru olabileceğini düşündük. Dünya rekorunun 8 bin 422 tane ile Malatya’da bir hastada bulunduğunu öğrendik. Bundan dolayı taşları sayma sonucu aldık. Sayımlar sonucu 14 bin 387 taş olduğu ortaya çıktı. Noter huzurunda sayım yaparak Guinness’e müracaat yapacağız” dedi.

“OLDUKÇA NADİR BİR DURUM”

Milimetrik olarak oldukca sayıda safra kesesi taşı ile karşılaştıklarını fakat 14 bin 387 taşın çıkmasının oldukça ender bulunduğunu belirten Mutlu, “Sağ olsun bir hemşiremiz bunu için bir gününü ayırdı. Birkaç kez saydı. Safra kesesi taşları kolesterol pigmentidir. Yıkanıp kurulandıktan sonrasında sayım hatası olmaması için tek tek sayıldı ” diye konuştu.

“BEN DE ŞAŞIRDIM”

Hastaneden taburcu olan Kemal Doğru, evinde yaşamış olduğu şaşkınlığı dile getirdi. Bu kadar taşın çıkacağını beklemediğini ifade eden Doğru, “Ben her suyu içmem. Bu kadar taşın oluşmasına bende şaşırdım. Bünyemi yapıyor, doğuştan mı beklemiyordum bu kadar” ifadelerini kullandı. İHA

Doğuştan görme engelli Ameliya yetenekleriyle şaşırtıyor İlginizi Çekebilir Doğuştan görme engelli Ameliya kabiliyetleriyle şaşırtıyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir