Saadet Partisi’nden Atatürk Havalimanı açıklaması: Endişeleniyoruz

Mutluluk Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Mustafa Kemal Atatürk Havalimanında başlatılan yıkımla ilgili açıklamada bulunmuş oldu.

Havalimanlarının fazlaca büyük yatırım ve kentsel alan ile inşa edilebilen projeler bulunduğunu, savaşlarda bile düşmanların en önce havalimanlarını ve stratejik öneme haiz köprüleri bombaladığını vurgulayan Yazıcı, şu şekilde konuştu:

* Havalimanları her şeyden öte bir ulusal güvenlik meselesidir. Havacılık tarihimizin izlerini ve anılarını taşıyan, çağdaş mimarlığın en mühim kamu yapılarından biri sayılan, uçuşlar için hava koşulları fazlaca iyi olan, ulaşım problemi bulunmayan Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı yapıları ve alanlarının ilkin hastaneye sonrasında da parka çevrilme adı altında yok edilerek ranta hizmet etme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Her seçim döneminde kaldırım sök kaldırım yap zihniyetinin bina yık bina yapa dönüştüğüne üzülerek tanık oluyoruz.

ATATÜRK HAVALİMANININ GELECEĞİ İÇİN ENDİŞELENİYORUZ

Sorun ağaç kesip beton yapmak da değil, betonu yıkıp ağaç dikmek de değil! diyen Yazıcı, sözlerine şu şekilde devam etti:

* Sorun ulusal serveti israf etmeden, sürdürülebilirlik hedeflerine uygun, yapılı çevrenin değerlerini koruyarak projeler geliştirmektir. Dünya genelinde havalimanlarını tekrardan işlevlendirme projesi yapılırken pistlerine dokunulmayan havalimanlarından Berlin-Tempelhof’un kamusal parka, Hamburg-Oldenburg’un kamuya enerji elde eden bir güneş tarlasına, Paris-Le Bourget’nin kamusal expo fuar alanına dönüşürken pistleri kırılan havalimanlarından Atina-Ellinikon ve Hong Kong-Kai Tak’nın otel-konut benzer biçimde gayrimenkul yatırımlarına dönüştüğünü görüyor ve atılan adımlardan dolayı Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nın geleceği için endişeleniyoruz!

* 2019 senesinde Millet Bahçesi olacağı duyuru edilen Ataşehirdeki 300 bin metrekarelik arazinin bayındır planının değiştirilip yapılaşmaya açılmasından sonrasında Millet Bahçesi yapılmaya hazırlanılan Mustafa Kemal Atatürk Havalimanının da benzer bir durumla karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Cumhurbaşkanı’nın verdiği laflara sadık kalınmasını bunun için de ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı pistlerini iş makineleri ile kırıp tüm altyapıyı moloza çevirmek yerine vaat edilenlere uygun davranılarak makul projeler geliştirilmesini bekliyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir