Rusya’ya yeni yaptırım kararı! ‘Bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılıyor’

Ukraynaya hücum eden Rusyaya yaptırımlar genişliyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni yaptırımları deklare etti.

Leyen, Rusyayı internasyonal finansal sistemden ve ekonomilerden izole eden kapsamlı yaptırımların yürürlüğe konulmasına devam edileceğinin altını çizdi. Leyen, şunları söylemiş oldu:

* Başkan Biden, Başkan Macron, Şansölye Scholz ve Başbakan Draghinin yanı sıra Başbakan Trudeau ve Başbakan Johnson ile koordineli olarak, internasyonal tepkimizi mühim seviyede sıkılaştırmayı düşünüyoruz.

BANKALARIN SWIFT’TEN KALDIRILMASINI SAĞLAMAYI TAAHHÜT EDİYORUZ

* Avrupa Birliği ve ortakları, Putinin harp makinesini finanse etme kabiliyetini sekteye uğratmaya çalışıyor. AB liderlerine şu önlemleri önereceğim, belirli sayıda Rus bankasının SWIFTten kaldırılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz.

* Bu, bankaların internasyonal finansal sistemden kopmasını ve küresel olarak etkinlik gösterme kabiliyetlerine zarar vermesini sağlayacak.

Söz mevzusu yaptırımla Rus ihracat ve ithalatına dünya genelinde sınırlama geleceğini belirten Leyen, SWIFT, dünyanın en yaygın bankalar arası ödeme sistemidir. Bankaların bu sistemden çıkarılması, finansal işlemlerinin çoğunu dünya genelinde yürütmelerini engelleyecek ve Rusyanın ihracat ve ithalatını etkin bir halde engelleyecektir diye konuştu.

MERKEZ BANKASININ VARLIKLARINI FELÇ EDECEĞİZ

Leyen, Rus oligarkların finansal varlıklarını Avrupa Birliği piyasalarında kullanmalarını yasaklamak için çalışacaklarını bildirdi.

Ek olarak, Leyen Rusya Merkez Bankasının varlıklarını nüzul edeceğiz. Bu, işlemlerini donduracak, varlıklarını tasfiye etmesini olanaksız hale getirecektir bilgisini duyurdu.

SADECE İRAN ÇIKARILMIŞTI

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication / Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği), merkezi Brüksel’de bulunan ve dünya genelinde 200’ün üstündeki ülkeden 11 binin üstünde banka ve finansal kurumun kullandığı mesajlaşma sistemi.

Yurt içi ya da yurt dışı bankalar arası döviz transferinin yapılmasına olanak veren bu sistem kapsamında günde 42 milyon işlem yapılıyor.

Denetim komitesinde Belçika, ABD, Britanya, Avrupa, Japonya, Rusya, Çin ve öteki ülkelerin merkez bankalarının bulunmuş olduğu SWIFT sisteminden daha ilkin yalnız İran çıkarılmıştı.

ABD’nin istediği adım, 2012 senesinde AB’nin de desteğiyle İran’a karşı ‘nükleer program’ sebebi öne sürülerek atıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.