Rusya’ya doğalgaz darbesi – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Gazprom sözcüsünün verdiği bilgiye gore, Ukrayna’nın bir doğalgaz tesisini kapatması sebebiyle Rusya’nın Avrupa’ya tedarik etmiş olduğu gaz yüzde 26,4 azaldı.

Rusya’ya doğalgaz darbesi

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov dün yapmış olduğu açıklamada, “Gazprom, 21 Mayıs itibariyle  Ukrayna topraklarından transit geçiş için 45,9 milyon metreküp Rus gazı sağlıyor. Anccak Sokhranivka istasyonu için meydana getirilen müracaat reddedildi” dedi.

Gazprom, önceki gün Ukrayna üstünden 62,4 milyon metreküp naturel gaz sevk etmişti. Böylece, Ukrayna üstünden Avrupa’ya gönderilen naturel gaz hacmi önceki güne gore yüzde 26,4 azalmış oldu.

UKRAYNA TESİSİ KAPATMIŞTI

Ukrayna’nın gaz şebekesi operatörü 11 Mayıs’ta, Rus kontrolünde bulunan bölgelerdeki altyapıyı denetim edemedikleri için Sokhranivka gaz ölçüm istasyonunda yakıt alımını durdurduğunu açıklamıştı.

Rusya geçen yıl Avrupa Birliği’nin gaz talebinin ortalama yüzde 40’ını sağlamıştı. Bu gazın ortalama üçte biri ise Ukrayna’nın gaz akışını durdurduğunu açıklamış olduğu Sokhranivka noktasından geçiyordu.

Şuanda Sudzha, Rus gazını Ukrayna üstünden Avrupa’ya taşıyan tek istasyon. Ukraynalı yetkililer, Sokhranivka’nın Luhansk bölgesinde Rus ordusunun kontrolü altına girmiş olduğu için kapatıldığını belirtti.

RUS EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK

Gazprom ise tüm gazın Sudzha istasyonu üstünden aktarılmasının teknik olarak olanaksız bulunduğunu, sadece firmanın sözleşme yükümlülüklerine ve sunulan taleplere gore Avrupalı ​​​​müşterilere gaz tedarik ettiğini söylemiş oldu.

Rus doğalgazı Avrupa’nın tükettiği enerji için yaşamsal önemde olmakla beraber Rusya için de en mühim gelir kaynaklarından biri. Öte taraftan Rus gazının transit akışının azalması küresel piyasada doğalgaz fiyatlarını da artırıyor.

AVRUPA İÇİN ENERJİ SORUNU

Ukrayna, harbe karşın Rusya’dan Avrupa’ya taşınan doğalgaz için ana rotalardan biri olmaya devam etmişti. Batılı devletlerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının hedefinde Rus enerji kaynaklarının kullanımını yasaklamak yada aşamalı olarak durdurmak bulunuyor.

Rusya’nın enerji kaynaklarının ithalatı, ülke için harpte kullanmak suretiyle mühim bir fon deposu olmasının yanı sıra Almanya başta olmak suretiyle tüm Avrupa için bir enerji problemi olma özelliği taşıyor.

Rusya savaşın bilançosunu açıkladı! AB ve ABD'nin gönderdiği mühimmatlar vuruldu İlginizi Çekebilir Rusya savaşın bilançosunu deklare etti! AB ve ABD’nin gönderilmiş olduğu cephaneler vuruldu Buğdayın maliyeti 1.850 TL, çiftçinin kazancı 1.500 TL İlginizi Çekebilir Buğdayın maliyeti 1.850 TL, çiftçinin kazancı 1.500 TL

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir