Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi: Özel askeri operasyon hedeflerine ulaştığında duracaktır

Rusyanın BM Sürekli Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ve BM’deki durum ile ilgili bugün basın toplantısı gerçekleştirmiş oldu. Nebenzya, Rus askerlerinin Ukrayna’dan ne süre çekileceği ile ilgili suali yanıtlayarak, “Hususi askeri operasyon hedeflerine ulaşıldığında duracaktır” dedi.

Bir başka gazetecinin Nebenzya’ya Ukrayna ile ateşkesin ne süre duyuru edileceğini sorması üstüne ise, “Rusyanın öne sürdüğü koşullar yerine getirildiğinde ateşkesin yürürlüğe girecektir. Bu koşullar, Ukraynanın askerden arındırılması, Rusyaya hiçbir tehdidin kendi topraklarından gelmemesi için Ukraynanın silahsızlaştırılması ve Ukrayna’nın NATOya katılmayı reddetmesidir” ifadelerini kullandı.

ÇOK ENDİŞELİYİZ

Rusya’nın, BM Genel Yazman Antonio Guterres de dahil olmak suretiyle BM yetkililerinin Ukraynadaki duruma bakış açılarından rahatsız olduğundan bahseden Nebenzya, “Üst düzeyler de dahil olmak suretiyle BM temsilcilerinin Rusyayı gelişigüzel saldırılarla suçlayarak Ukraynadaki durumu iyi mi değerlendirdiği mevzusunda oldukça endişeliyiz dedi.

Ukrayna’nın, NATO üyeliğine iştirakından vazgeçmesinin yasal olarak ta güvence altına alması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Nebenzya, “Başkan Zelenskiy birkaç saat ilkin Ukraynanın NATOya katılmayacağını, ve NATOnun tepkisinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Sadece Ukraynanın NATOya katılma hedefi Ukrayna anayasasında içeriyor. Bu amacın anayasadan çıkarılması gerekiyor. Her şeyden ilkin burası mühim” ifadelerini kullandı.

DAHA İNSANİ OLAN TASLAĞIMIZI SUNACAĞIZ

Rusya, Ukraynadaki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne bir taslak sunacağını söyleyen Nebenzya, “Daha insani olan taslağımızı sunacağız. Taslak yakında hazır olacak ve Güvenlik Konseyinin Ukraynadaki insani duruma ilişkin bir karar alma misyonunu yerine getirip getiremeyeceğini göreceğiz. Karar taslağında ateşkes rejimi, sivil nüfusun tahliyesi, internasyonal insancıl hukuka ve insan haklarına saygı ve sivillere yönelik saldırıların kınanmasına ilişkin maddeler içerecek” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir