Rusya’nın ‘Askeri Biyolojik Program’ iddiası BM’de

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ABD’nin Ukrayna’da ‘‘askeri biyolojik program’’ yürüttüğüne dair uzun bir belge sundu.

VOA Türkçede yer edinen habere bakılırsa, Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia tarafınca Konsey’e iletildi. Nebenzia, Konsey’e hitaben yapmış olduğu konuşmada, ‘‘Müdafa Bakanlığı her gün daha çok informasyon ediniyor ve bu tarz şeyleri inceliyor. Pentagon tarafınca Ukrayna topraklarında yürütülen yasadışı faaliyetlerden internasyonal toplumu haberdar etmeye devam edeceğiz’’ dedi.

BM’nin 15 üyeli konseyi böylece iki hafta içinde ikinci kez Rusya’nın bu konudaki talebiyle toplanmış oldu.

TUHAF KOMPLO TEORİLERİNDEN OLUŞAN NUTUK

İngiltere’nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward, Rusya’nın hamlesini ‘‘umutsuzluğa kapılanların dezenformasyonu’’ olarak değerlendirdi. ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, Rusya’nın BM Temsilcisini ‘‘garip komplo teorilerinden oluşan bir söylev’’ atmakla suçladı.

Thomas Greenfield, Rusya’nın Ukrayna halkına karşı kimyasal ya da biyolojik tabanca kullanma hazırlığı yapıyor olabileceğine de dikkat çekti, sadece Washington’un bu yöndeki kaygılarına dair kanıt sunmadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.