Rusya’dan Uzak Doğu’da gerilimi artıracak tatbikat

Ukraynaya yönelik başlatmış olduğu işgal girişimi ile dünyanın tepkisini çeken Rusyadan gerilime niçin olacak bir adım daha geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Japonyanın Şimal Toprakları olarak adlandırdığı ve üstünde hak iddia etmiş olduğu Kuril Adalarında hava müdafa tatbikatı düzenlenmiş olduğu bildirildi. Açıklamada tatbikat kapsamında S-300 hava müdafa sisteminin kontrol edilmiş olduğu ve havadaki tüm hedeflerin başarıya ulaşmış bir halde etkisiz hale getirilmiş olduğu açıklandı.

Tatbikatın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin yaptırımlara cevap olarak aralarında Japonya, ABD, Cenup Kore ve Tayvanın da bulunmuş olduğu ülkeleri dost olmayan ülke listesine eklemesinin peşinden gelmesi dikkat çekti.

DİPLOMATİK KRİZ KONUSU

Rusya’nın 2. Dünya Savaşının son günlerinde topraklarına katmış olduğu Kuril Adalarının parçası olan Habomai, Shikotan, Kunashiri ve Etorofu adaları, Japonya tarafınca Şimal Toprakları olarak adlandırılıyor. Adalar, söz mevzusu toprakların stratejik öneme haiz bulunduğunu düşünen Rusyanın kontrolünde bulunuyor.

Japonya, dört adanın kendilerine geri verilmesini 2. Dünya Savaşının bitiminde Japonya-Rusya içinde imzalanamayan sulh anlaşmasının imzalanması için koşul koşuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.