Rusya’dan savaşın seyrini değiştirecek çarpıcı iddialar…

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücum devam ederken, Rusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

İMHA EDİLDİ

Rus ordusunun bugünkü ilerleyişinden ve operasyonlarından bahseden Sözcü Konaşenkov, şunları söylemiş oldu;

*Kashlagach nehrini geçen Rus Silahlı Kuvvetleri Aidar taburunun direncini kırdı ve 5 kilometre ilerleyerek Shakhtarsk Novoukrainka hattına ulaştı. 30 kadar militan 1 tank, bir piyade cenk aracı ve 4 arazi aracı imha edildi.

*Rus ordusu şu anda ikinci kademede etkinlik gösteren Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 54. mekanize tugayının birimleriyle savaşıyorlar.

*Donetsk Cumhuriyeti Halk milislerinin grupları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 53. mekanize tugayını imha etti ve Taramchuk yerleşim alanında denetim ele geçirildi, geri çekilen düşman takip ediliyor.

MİLLİYETÇİ GRUPLAR YOK EDİLİYOR

*Lugansk Halk Cumhuriyeti Birlikleri ise Ukrayna’nın Lısıçansk kentinin şimal eteklerine kadar ulaştı. Ukrayna’nın Rubijne şehrinden geri çekilen Ukraynalı milliyetçi grupları yok ediyorlar.

“UKRAYNA’NIN 59 ASKERİ TESİSİ VURULDU”

Sözcü Konaşenkov Rus ordusunun Ukrayna ordusuna verdiği hasarlardan bahsederek, şunları söylemiş oldu;

*Gün süresince Rus Hava Müdafa Sistemleri Ukraynanın 59 askeri tesisini vurdu. Bunlar içinde 3 komuta noktası, 2 çoklu fırlatma roket sistemi ve Ukrayna’nın Harkov kentindeki Bohodukhiv nahiyesinde bulunan 2 radar istasyonu, 2 roket ve topçu tabanca deposu ve askeri teçhizatın yoğunlaştığı 51 alan yer aldı.

*Farpost-RU insansız hava aracı, Kievin 60 kilometre kuzeyindeki Vypolzov bölgesinde S-300 hava müdafa sisteminin aydınlatılması ve yönlendirilmesi için kullanılan bir radarı imha etti.

*Ek olarak Rus Hava Müdafa Sistemleri, Malovorontsovka bölgesi civarlarında Ukrayna’ya ilişik 5 ayrı insansız hava aracını imha etti.

*Ukrayna’ya yönelik askeri harekatın başlangıcından bu yana toplamda 201 insansız hava aracı, bin 443 tank ve öteki zırhlı muharebe aracı, 147 oldukca amaçlı roketatar, 564 top ve havan topu ile bin 248 tane hususi askeri vasıta imha edildi.

“UKRAYNA İSTİHBARATINDAN 1 KİŞİ TESLİM OLDU”

Açıklamalarının devamında Ukrayna İstihbarat Servisi’nde (SBU) çalışan bir kişinin gönüllü olarak Rus askerlerine teslim bulunduğunu aktaran Sözcü Konaşenkov, sözlerini şöyleki sürdürdü;

*Hususi bir askeri operasyon esnasında, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki SBUnun ana bölümünün bir çalışanı gönüllü olarak Rus askerlerine teslim oldu.

*Bu işgören, milliyetçilerden kurtarılmış bölgelerde çalışmak için sabotaj ve terörist grupların eğitimini organize etmede direkt yer aldı.

*SBU yetkilisi, Donbass bölgesinde sabotaj faaliyetlerinde bulunan tüm kişiler hakkında detaylı informasyon verdi. SBU’da görevli tüm kişilerin, kabahat faaliyetinden gönüllü olarak feragat etmesi ve bunu kolluk kuvvetlerine zamanında bildirilmesinin cezai sorumluluktan muaf olduğuna dikkat çekiyorum.

ÇARPICI İDDİALARDA BULUNDU

Teslim olan SBU üyesinin, Azak milliyetçi grupları tarafınca provokasyon yapacağına dair bilgiler verdiğini de belirten Konaşenkov, şunları söylemiş oldu;

*Buna ek olarak, SBU çalışanı Lvivdeki Azak milliyetçi taburunun militanları tarafınca ABD ve öteki Batılı ülkelerin diplomatik misyonlarının çalışanlarına ve tesislerine karşı planlanan terörist eylemler hakkında rapor verdi.

*Kiev rejimi liderliğinin milliyetçilerin planlarından haberdar bulunduğunu, sadece bunların uygulanmasını engellemek için herhangi bir tedbir almadığını vurgulamak isterim.

*Kiev milliyetçi rejimi, ABD ve Batının diplomatik tesislerine yönelik saldırıları ‘Rus silahlı kuvvetlerinin hedefli saldırısı’ olarak sunmayı planlıyor.

*Provokasyonun temel amacı, Ukrayna üstünde bir uçuşa yasak bölge oluşturmaları ve ek silahlar sağlamaları için NATO ülkeleri üstündeki baskıyı artırmaktır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir