Rusya’dan NATO mesajı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO Liderler Zirvesi’ne ilişkin yazılı izahat yapmış oldu. Zaharova, açıklamalarında şunları söylemiş oldu:

* 25 Şubatta NATO üyesi ülkelerin liderlerinin video konuşma yöntemiyle düzenledikleri toplantı gerçekleşti. Batının göz yummasıyla Nazi ideolojisinin yuvasına dönüşen ‘bağımsız, barışçıl ve demokratik’ Ukraynaya desteklerini mümkün olan her şekilde gösterdiler.

KENARDA DURUP İZLEDİLER

* İttifak temsilcileri ikiyüzlü bir halde Avrupa kıtasında barışın temelinin yıkıldığını dile getirdiler. Bu, kimin eliyle yapılmış oldu? ABD’nin Roket Müdafa Sistemlerinin Sınırlandırılmasına İlişkin Sözleşmeden çekilmesine sessiz kalanlar NATO ülkeleri değil miydi? Washington’un Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmesini, kenarda durup izlediler.

* ABD’nin askeri faaliyetleri denetlemek için etkili bir mekanizma olan Açık Semalar Antlaşması’na katılmayı reddetmesine izin verdiler. Yugoslavyanın bombalanmasında, Libyaya saldırıda ve Irakın işgalinde yer alanlar NATO müttefikleri değil miydi? Afganistanı tamamen çökme noktasına getirip oradan kaçtıklarında milyarlarca dolar değerinde silahlar bıraktılar.

KRİZ DURUMUNU ÇÖZMEKLE İLGİLENMEDİKLERİNİ GÖSTERİYOR

* Rusyayı Ukraynayı silahlardan arındırma operasyonundan görevli tutmadan ilkin, Şimal Atlantik bloğu ülkeleri askeri maceralarının yanı sıra, Kiev rejimini Donbas sorununu barışçıl bir halde çözmeye teşvik etmedeki eylemsizliklerinin hesabını vermelidir. 8 yıl süresince Batı ülkeleri, Ukraynanın Güneydoğusunda binlerce sivilin katledilmesini ve istismar edilmesini kayıtsızca izleyerek, aslına bakarsak Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri sakinlerinin bu süre içinde uğramış olduğu soykırımın kabahat ortağı oldular. NATOnun hava müdafa sistemleri de dahil olmak suretiyle Ukraynaya tabanca tedarik etmeye devam etme niyeti, ABD ve müttefiklerinin bu ülkedeki kriz durumunu çözmekle ilgilenmediklerini gösteriyor.

NATONUN SADECE BİR SAVUNMA BLOĞU OLDUĞU İDDİALARI GARİP GÖRÜNÜYOR

* Yalan ve dezenformasyon, daha 1990ların başlangıcında NATOnun doğuya doğru genişlemeyeceğini beyan eden kolektif Batı için alışılmış bir vasıta haline geldi. O zamandan beri, ittifaka 14 ülke dahil oldu. İttifak ülkelerinin birlikleri sınırlarımıza yaklaşarak stratejik tesislerimize tehdit oluşturdu. Rusyanın NATOya yönelik ‘düşsel tehdidine’ cevap olarak ittifak, karada, denizde ve havada müdahale kuvvetleri konuşlandırarak müdafa planlarını uygulamaya koydu. NATO Genel Sekreteri J. Stoltenberge gore, 100den fazla tayyare ve üç tayyare gemisi de dahil olmak suretiyle 120 vapur, Barentsten Akdenize kadar yüksek alarmda. Bu çerçevede, NATOnun bir tek bir müdafa bloğu olduğu iddiaları en azından acayip görünüyor.

ÜLKEMİZE YÖNELİK ÇATIŞMACI HEDEFİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

* Bununla beraber Rusyanın ülkemiz için güvenlik garantileri mevzusunda diyalog başlatma, kendi topraklarımızdaki müdafa kabiliyetini güçlendirme girişimleri ittifak tarafınca saldırgan bir davranış olarak algılanıyor. Rusya, 1997 tarihindeki Rusya-NATO Müessese Senedini onlarca kere ihlal etmekle suçlanıyor. Aksine ittifak, birliklerini ve altyapısını sınırlarımızın yakınına doğru genişletiyor. Ülkemize komşu devletlerin askeri gelişimini, kaynaklarını Rusyayı denetim altına almaya yönelik planlar geliştirmek için kullanıyor. Ülkemize yönelik bu şekilde bir çatışmacı hedefi görmezden gelemeyiz. Bilhassa mühim güvenlik endişelerimizin yanıtsız kalmış olduğu bir durumda.

* NATO ülkelerinin müzakerelerden uzak durduğu koşullarda, eşit ve bölünmez güvenlik ilkesi temelinde Avrupadaki güvenliğin gerçek anlamda güçlendirilmesi mevzusundaki isteksizlikleri karşısında, bizi saldırganlıkla suçlama girişimlerini temelsiz buluyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir