Rusya’dan doğalgaz kararı! Akışı durduracak

Avrupa, Rus petrolüne engelleme uygulanmasını görüşürken Rusyadan dikkat çeken bir izahat geldi.

Ruble ile ödemeyi kabul etmeyen Hollandaya 31 Mayıstan itibaren gaz akışının durdurulacağı açıklandı.

AB, RUS GAZINDA ANLAŞAMADI

Öte taraftan Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliğine (AB) üye 27 ülke liderinin bir araya geleceği Muhteşem Liderler Zirvesi başladı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlık edeceği 2 günlük zirve öncesi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne engelleme uygulamasını da içeren 6’ncı yaptırım paketi üstünde hemen hemen anlaşmaya varılamadığını açıkladı.

Von der Leyen, Hepimiz için adil olmak oldukca mühim, buna hemen hemen bir çözüm bulamadık. Önümüzdeki 48 saat içinde çözüleceğine dair beklentilerim düşük. Sadece bundan sonrasında küçük bir ihtimal olacağına inanırım. dedi.

YAPTIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Muhteşem Liderler Zirvesi öncesi gazetecilere verdiği demeçte, Avrupa Komisyonunu Rus petrolüne ambargoyu ele alma şeklini eleştirerek, üye ülkeler için yasalar geliştiren Komisyonun üye ülkelerle ambargoyu gerektiği benzer biçimde görüşme etmediğini öne sürdü.

Macaristanın enerji güvenliğine ilişkin soruları yanıtlamadan, petrol yasağının aniden ortaya çıktığını aktaran Orban, “Enerji ciddi bir mevzu, çözüme ve arkasından yaptırımlara ihtiyacımız var” dedi.

GARANTİYE İHTİYACIMIZ VAR

Rus petrolüne yönelik engelleme çıkmazını kırmak için Avrupa Komisyonu, yasağın yalnızca tankerler tarafınca ABye getirilen Rus petrolü için geçerli olmasını ve alternatif arzlar sağlanana kadar Macaristan, Slovakya ve Çekyanın Rus petrollerini Rus Druzhba Boru Hattı üstünden bir süre daha almaya devam etmesi önerisine sıcak baktığını aktaran Orban, Bu iyi bir yaklaşım fakat boru hattında bir kaza olması durumunda. Rus petrolünü başka kaynaklardan alma hakkımız olduğuna dair bir garantiye ihtiyacımız var dedi.

BORRELL, YAPTIRIM PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞMA SAĞLANACAĞINDAN EMİN

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ise zirve öncesi yapmış olduğu açıklamada, AB’nin Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üstünde bir anlaşmaya varacağından “tamamen güvenilir” bulunduğunu açıkladı. Borrell, 6’ncı yaptırım paketi üstünde Brükseldeki 2 günlük zirvede bir anlaşmaya varılacağını öne sürdü.

Michel, Rus petrolüne engelleme mevzusunda uzlaşmasının kolay olmayacağının bilincinde
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise, Rus petrolüne ambargoya karar verme zamanının geldiğini belirterek, bu mevzuda uzlaşmanın kolay olmadığının altını çizdi. Michel, “Ümit ederim bu mühim mevzu hakkında bir karar verebileceğiz” dedi.

Öte taraftan, AB ortalama bir ay ilkin açıklamış olmasına karşın, yaptırımları uygulamaya koymak için tüm üye devletlerin onayının olması koşul. Büyük seviyede Rus petrolüne bağımlı olan Macaristan, söz mevzusu ambargoya karşı çıkıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.