Rusya ve Ukrayna liderleri bir araya gelecek mi? İki ülkeden dikkat çeken açıklamalar

Rusyanın Ukraynayı işgalinin 21inci gününde iki ülke liderlerinin karşılıklı görüşme ihtimali ile ilgili olarak iki ülkeden de dikkat çeken açıklamalar geldi.

İlk olarak, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenskiy içinde bir görüşmenin gerçekleşmesi için hiçbir engelin olmadığını fakat bu şekilde bir görüşmenin yalnızca belirli bir antak kalma imzalamak için yapılabileceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Toplantı yapmış olmak için yapılmadığı sürece bu şekilde bir toplantıyı düzenlemenin önünde hiçbir engel yok; (bu şekilde bir toplantı) her iki heyetin de şu anda üstünde çalışmakta olduğu somut anlaşmaları imzalamak için yapılmalıdır dedi.

Lavrov, heyetlerin video konuşma yöntemiyle görüştüklerini belirtti.

Reutersın son dakika olarak duyurduğu habere bakılırsa, Ukraynalı bir müzakereci de bugün yapmış olduğu açıklamada, Ukraynanın Rusya ile sulh görüşmelerindeki tutumunun oldukça belirgin bulunduğunu ve iki ülkenin cumhurbaşkanları arasındaki direkt görüşmelerde tartışılması ihtiyaç duyulan taleplerin de oldukça net bulunduğunu söylemiş oldu.

Müzakereci Mykhailo Podolyak Twitterdan yapmış olduğu açıklamada, Müzakerelerdeki pozisyonumuz oldukça spesifik; Yasal olarak doğrulanmış güvenlik garantileri; ateşkes; Rus birliklerinin geri çekilmesi. Bu sadece Ukrayna ve Rusya Federasyonu başkanları içinde direkt bir diyalog ile mümkün dedi.

Öte taraftan bugün, son haftalarda Rusya ile Ukrayna arasındaki harpte arabuluculuk çabasına girişen Türkiyeden bugün yeni bir dış ilişkiler hamlesi geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskovada Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, iki ülkeye ateşkes çağrılarını yineledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.