Rusya, Ukrayna’nın birçok kentine füze saldırısı düzenledi

İstanbul’da bugün Rusya ve Ukrayna görüşme heyetlerinin görüşmesinin arkasından Rusya Müdafa Bakanlığı, gerilimi azaltmaya dönük olarak Ukraynanın Kiev ve Çernigov kentlerine saldırıları azaltacaklarına dair izahat yapmıştı.

Bu açıklamanın üstünden saatler sonrasında Rus ordusu, Ukrayna’nın Kiev Bölgesine bağlı bazı metropoller de dahil olmak suretiyle ülkenin birçok kentine füzelerle saldırılar düzenledi. Kiev Bölgesi’ne bağlı Bucha kentine Rusya tarafınca gece saatlerinde meydana getirilen saldırılarda bazı noktalar vuruldu. Mahalli kaynaklar, saldırıların hala sürdüğünü aktarırken, bu saldırıların Ukrayna’ya ilişik askeri noktalara mı yapıldığı, yoksa sivil alanlara mı yapıldığı mevzusunda hemen hemen bir izahat yapılmadı. Kiev’in kuzeyindeki Gostomel kentine de Rusya tarafınca füzeler ile saldırılar düzenlendi. Bu kente düzenlenen saldırılarda Ukrayna ordusuna ilişik askeri alanların hedef alındığı öğrenilirken her 2 ülkeden de bu saldırıya ilişkin hemen hemen bir resmi izahat yapılmadı.

IRPİN VE BRİSPOLE FÜZE SALDIRISI

Gene Ukraynanın Kiev Bölgesine bağlı Irpin kentine de Rusya tarafınca saldırılar düzenlendi. Rus ordusunun çekildiğini açıklanmış olduğu kente gece yarısı süregelen füzeli saldırılarda Ukrayna’ya ilişik birçok hedefin vurulmuş olduğu açıklandı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bağlı olan ve ülkenin en mühim havaalanının bulunmuş olduğu Brispol kentine de Rus ordusu tarafınca füzeli saldırılar düzenlendi. Ukrayna medyasında yer edinen haberlerde, saldırılarda bazı noktaların vurulmuş olduğu duyurulurken, Rus füzelerinin Brispol Havaalanı yakınlarına düşmüş olduğu bilgisi aktarıldı.

HARKOVA ÇOKLU ROKETATAR

Rusya’nın, Ukraynaya işgal başlatmış olduğu ilk günden itibaren neredeyse her gün saldırılar gerçekleştirdiği Ukraynanın Harkov kentinde de bu gece gene saldırılar gerçekleşti. Harkov mahalli kaynakları, Rusya tarafınca kente çoklu roketatar sistemleri ile saldırılar düzenlendiğini ve bu saldırılar esnasında bazı sivil alanların da isabet aldığını duyurdu. Bu saldırılar esnasında ölü yada yaralıların olup olmadığına dair hemen hemen data edinilemedi. Ukrayna’nın Donetsk Bölgesi’ne bağlı Makiivka kentinde de gece yarısı çatışmalar yaşanıyor. Rus ordusu tarafınca Ukrayna mevzilerine gene çoklu roketatar sistemleri ile atışlar gerçekleştirildiği Ukrayna ordusunun da gene roketler ile Rus ordusuna karşılık verdiği öğrenildi.

HMELNİTSKİYE İLK SALDIRI

Rusya tarafınca Ukrayna’nın daha ilkin saldırıya uğramayan bölgelerinden olan Hmelnitski Bölgesine saldırılar yapılmış oldu. Ukrayna basınına nazaran Rus ordusu tarafınca Kalibr balistik füzeler ile kentteki bir akaryakıt deposunun vurulmuş olduğu duyuruldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir