Rusya-Ukrayna savaşı… Yıkılmayan mutfaktaki seramik horoz direnişin sembolü oldu

Rusya ile Ukrayna arasındaki harp devam ederken, Kiev civarlarında büyük hasar ve zayiatın meydana geldiği Borodyankada çekilen bir bina fotoğrafı hem toplumsal medyada hem de internasyonal kamuoyu nezdinde gündem oldu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiynin, Buchadan daha fena durumda söylediği Borodyankadaki yıkılmış bir binada çekilen görüntülerde kahverengi ve basit bir mutfak dolabının üstündeki tabak, bardak ve seramik biblolarla ayakta durduğu görülüyor. Bu kareler internasyonal haber ajansları tarafınca yayınlanırken, görüntüler paylaşım rekoru kırdı.

Fakat bu görüntü kısa bir süre içinde Ukraynalılar için bir direniş sembolü oldu. Zira ayakta kalan mutfak dolabının üstündeki seramik horoz figürü aslına bakarsak ülke için zamanı bir öneme haiz. Meşhur Ukraynalı sanatçı Prokop Bidasiuk tarafınca tasarlanan seramik horozlar ondan sonra mahalli bir fabrikada öteki seramik ürünlerle beraber piyasaya sürüldü. Ülkenin en mühim tasarımcılarından olan ve 1895te dünyaya gelen Bidasiukun eserleri birçok müzede sergileniyor.

Dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dün Zelenskiy ile Kievde gezerken Ukraynalı bir karı gelip bu heykelciklerden armağan etti.

Toplumsal medyada da çoğunlukla paylaşılan fotoğraf gündem olurken, birçok kullanıcı bu heykelin direnişin bir sembolü bulunduğunu söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir