Rusya-Ukrayna savaşı… Yerleşim yerlerine saldırılar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 15’inci gününde sürerken, Rus ordusu sivil yerleşim yerlerini hedef almaya devam ediyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev civarlarında askeri alanın bulunmadığı bölgede müstakil bir ev Rus ordusu tarafınca vuruldu.

Saldırının arkasından evde yangın çıkarken, bölge halkı büyük ürkü yaşadı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı mevzusunda hemen hemen izahat yapılmadı.

2 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukraynada birçok kentte tahliyeler sürüyor. Rusya ve Ukrayna içinde meydana getirilen geçici ateşkesi anlaşması kapsamında başkent Kiev’e 20 kilometrelik Irpin’de tahliyeler bugün de devam etti.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Irpin’den 200’ü çocuk toplam 2 bin kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiğini aktarıldı.

İNSANLAR YEMEK İÇİN BİRBİRİLERİNE SALDIRIYOR İDDİASI

Rusya’nın kuşatması altındaki Ukrayna’nın liman kenti Mariupolde yaşam şartları gittikçe kötüleşiyor. Internasyonal Kızılhaç Komitesi’nin (ICIRC) Mariupoldeki Kurul Başkanı Sasha Volkov yayınladığı sesli mesajında, kentteki yiyecek ve su kaynaklarının tehlikeli derecede düşük seviyelere ulaştığına dair haberler bulunduğunu aktardı.

Volkov, birçok ailenin çocuklarını beslemek için yiyeceklerinin tükendiğini ifade ederek, bazı bölgelerde durumun daha fena bulunduğunu ve insanların yiyecek için birbirlerine saldırmaya başladığını aktardı.

Mariupolda sebzelerin karaborsaya düştüğünü ifade eden Volkov, kentte et ve benzeri gıdaların ise bulunmadığını belirtti. Kentteki ilaçların da azaldığını dikkat çeken Volkov, bazı hastanelerin çalışmaya devam etmesine karşın, şehrin eczanelerinin dört ila beş gün ilkin yağmalandığını belirtti.

Volkov, Çoğumuz, rutubet ve soğuk sebebiyle hastalanmaya başladık ifadelerini kullanarak, insanların değişik ilaçlara ihtiyacı oluğunu ve bilhassa diyabet ve kanser hastaları için kentte ilaç bulunamadığını belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir