Rusya-Ukrayna savaşı… Putin’in Erdoğan’a söylediği söz Dünya’yı endişelendirirken yeni iddia ortaya atıldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar kaygı verici boyutlara ulaşırken, Rus önder Vladimir Putinin dün Cumhurbaşkanı Erdoğana söylediği sözler ise internasyonal kamuoyunda gündem oldu.

Dün Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Putin, Ukraynanın savaşı bırakmaması ve taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda savaşmaya devam edeceklerini söylemişti. Erdoğanın arabuluculuk teklifine karşılık gelen bu sözler üstüne Putinin bilhassa sivilleri hedef almış olduğu görüldü. Internasyonal medya da Putinin Erdoğana sözlerini manşetlerine taşıyarak Rus liderin geri adım atmayacağının sinyalini verdiğini duyurdu.

MARIUPOLDE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

Ukraynanın Rus güçleri tarafınca ablukaya alınan Mariupol kentinde çıkan çatışmalar ikinci günde de 200.000 kişinin kenti terk etmesine engel oldu. Ukraynalı yetkililere bakılırsa, Rus güçlerinin altı günden uzun süredir devam eden saldırıları sebebiyle kente yiyecek ve su götürülemiyor. Elektrik ve ısıtma kaynaklarına erişim kesilirken ve liman kentinde mahsur kalanların bir çok yer altı sığınaklarına saklandı.

Mariupol kenti yetkilileri, 400,000 sözü geçen kentten sivillerin tahliyesi için varılan ateşkesin anlaşmasının Cumartesi günü ihlalinin peşinden dün düzenlenen ikinci tahliye çabalarının da başarısız bulunduğunu söylemiş oldu.Mariupol kentinin belediye başkanı Reuters ile gerçekleştirdiği görüntülü görüşmede kentin durumunu, Bizi mahvediyorlar. Bizlere yaşamını kaybeden ve yaralanan insanları sayma fırsatı bile vermeyerek saldırılara devam ediyorlar diyerek söyledi.

Bölgede bu gelişmeler yaşanırken, Putinin geri adım atmaması internasyonal kamuoyunu ve devlet liderlerini endişelendirdi ABDnin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg ise uzmanların yorumlarına yer verirken, gelecek 3 haftanın Putin ve Rus ordusu için fazlaca eleştiri bir öneme haiz bulunduğunu aktardı.

Bloomberg, Washington merkezli fikir kuruluşu CNAda görevli Michael Kofmanın yorumlarına yer verdi. Kofmanın Ukraynanın direnişine karşı Rusyanın lojistik ve operasyonel olarak yorulduğuna dikkat çektiğini aktaran haberde, Gelecek 3 hafta fazlaca mühim şundan dolayı Rus birliklerine bu süre içinde tekrardan ikmal yapılması gerekecek denildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir