Rusya-Ukrayna savaşı: NATO Savunma Bakanlarını endişelendiren 3 senaryo

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk devam ederken Ukrayna lideri Zelenskiy’nin sık sık veryansın etmiş olduğu ve “Rusya ile savaşmaktan korkuyorlar” söylediği NATO üyesi ülkeler ile ilgili çarpıcı bir çözümleme İngiliz medya kuruluşu BBC’den geldi.

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar savaşın başlamasından sonrasında Mart ayında NATO Müdafa Bakanları Muhteşem Toplantısı’na katılmak suretiyle gittiği NATO Karargâhındaki temasta bulunmuştu. Bakan Akar, gerçekleşen oturum öncesinde Hollanda Müdafa Bakanı Kajsa Ollongren, ABD Müdafa Bakanı Llyod Austin’in yanı sıra toplantıya çağrı edilen Gürcistan Müdafa Bakanı Juansher Burchuladze ile de görüştü.

BBC, NATO’nun Rusya ile Ukrayna arasındaki harbe dahil olmadığına vurgu yaparak, “Batılı müdafa bakanlarının aklını meşgul eden bazı senaryolar bulunuyor” diyerek bu senaryoları sıraladı.

BBC, NATO’nun harbe dahil olma ihtimalini derleyerek 3 değişik senaryoyu gündeme getirdi:

1- Ukrayna güçleri, NATO’nun cephane sağlamış olduğu bir vapur savar ile Odesa’da Rus cenk gemisini Karadeniz’de vurabilir. Bu durumda yüzlerce Rus askeri ölebilir. Bu çapta bir saldırının gerçekleşmesi ihtimaller içinde değil ve bu şekilde bir durumda Putin’in aynı şekilde karşılık vermesi ihtimalini ortaya çıkarır.

2- Bir Rus füzesi Polonya ya da Slovakya şeklinde NATO ülkelerinden gelen askeri destek ve cephane konvoyunu vurabilir. NATO tarafınca ölümler meydana gelirse bu durumda NATO’nun 5’inci maddesi uygulanabilir ve tüm NATO teyakkuza geçebilir.

3- Donbas’taki muharebede patlama olur ve zehirli kimyasal gazlar yayılırsa NATO müdahale edebilir.

BBC bu 3 senaryoyu aktarırken, “Bu senaryoların gerçeğe dönüşme ihtimali oldukca büyük olasılıkla gerçekleşmeyecektir” ifadesine yer verdi.
Rusya-Ukrayna savaşı: Uydu görüntüleri yayınlandı, Rus konvoyları ilerliyor İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı: Uydu görüntüleri gösterildi, Rus konvoyları aşama kaydediyor

Rusya-Ukrayna savaşı... Putin, generali değiştirdi: Bütün yetkiler onun elinde İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Putin, generali değiştirdi: Tüm yetkiler onun elinde

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.