Rusya-Ukrayna savaşı: Mariupol’de ikinci toplu mezar uydudan tespit edildi

Rusya ile Ukrayna içinde Mart ayının sonunda İstanbulda gerçekleşen sulh görüşmesi sonrasında Rus güçlerinin iyi niyet göstergesi olarak Kiev ve yakınlarından geri çekilme ve saldırıları azaltma sonucu tüm dünyadan pozitif yönde tepki almıştı. Fakat Rus askerleri Kiev civarlarındaki kasaba ve köylerden ayrıldıktan sonrasında sokaklarda işkenceye uğramış ve elleri arkadan bağlı fazlaca sayıda sivilin cesedi ortaya çıkmış ve bir toplu gömüt keşfedilmişti. Bilhassa Buchada sertlik artarken tüm dünya ayağa kalkmıştı.

Son dönemde savaşın yoğunlaştığı ve Rusya-Ukrayna savaşının gidişatı için tehlikeli sonuç bir öneme haiz olan Mariupolde kaygı verici bir görüntü ortaya çıktı. Uydu görüntüleme şirketi Maxar Technologies, Mariupolün birazcık haricinde ikinci bir toplu gömüt bulunduğunu gözler önüne serdi. Rus güçlerinin kuşattığı kentin ortalama 11 kilometre doğusunda bulunan toplu mezarın görüntüsü internasyonal kamuoyunda ürkü yarattı. Uzmanlar binlerce insanoğlunun ölmüş ve mezarlığa gömülmüş olabileceği iddiasını öne sürdü.

BİR HAFTA İÇİNDE KAZILMIŞ

Savaşı uzaydaki uydular vasıtasıyla izleyen görüntüleme şirketi Manhush mezarlığında bulunan toplu mezarlık ile bununla birlikte oluşturulan toplu mezarlığın Vynohradne bölgesinde olduğuna dikkat çekti. Maxarın paylaşmış olduğu iki fotoğraf içinde bir tek 1 hafta olması da gözlerden kaçmadı.

22 Martta çekilen uydu görüntüsünde toplu mezarlık ya da kazı işlemi görülmezken 29 Martta çekilen fotoğrafta ise mezarlık görülüyor. Mariupol kent yönetimi, şehrin kontrolünü yitirmeden ilkin yetkililerin 5 bin insanı toprağa verdiğini söylerken, Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko da 20 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.