Rusya-Ukrayna savaşı endişesi Almanya’yı sardı: İyot tableti aranıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, Almanya’yı alarma geçirdi. Alman halkında “Harp bizlere de sıçrar mı?” korkusu artarken. Leopar 2 tankları, NATO’nun doğu sınırına kaydırılıyor. Almanlar, nükleer bir muharebeye karşı iyot haplarına saldırdı.

Rusya-Ukrayna savaşı endişesi Almanya’yı sardı: İyot tableti aranıyor

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonrasında tam anlamıyla alarma geçti. Bilhassa batı Ukrayna’daki birçok kentte Almanlar’ın yaşaması, hatta bazı şehirlerin isimlerinin Almanca olması, Ukrayna’nın batıyla entegre olmayı seçmesi ve Rusya’nın saldırısının Doğu Avrupa’yı riske atması sebebiyle Almanya’da endişeler büyük.

TRENLERLE TANK NAKLİYESİ

Almanya, Ukrayna’ya meydana getirilen tabanca yardımlarının yanı sıra, karada en büyük vurucu gücü olan Leopard 2 tanklarını da, NATO’nun doğu sınırına kaydırmaya başladı.

Çeşitli şehirlerin yanı sıra Giessen’den de trenlerle nakledilen meşhur tankların tam olarak nereye konuşlandırılacağı belli değil.

Nükleer bir saldırıdan çekinen bazı Almanlar, eczanelere giderek “iyot tabletleri” sormaya ve gerektiğinde bu tarz şeyleri alabilmek için sipariş edilmesini istemeye başladı.

ALMANLAR CEVAP ARIYOR

Çeşitli gösterim organları, „Harp genişler mi?, bizlere kadar ulaşırsa ne yapacağız?“ sorularına yanıt arıyor.

Çeşitli güvenlik uzmanları, Rusya’nın NATO ile bir savaşı göze alamayacağını belirtse de, Alman Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK), Bild Gazetesi’nin soruları üstüne, sivil müdafa, savaş- afet planları, orduya sivillerin yardım etmesi şeklinde mevzularda data verdi.

Acil durum uyarı programları, sirenler, halkı bilgilendirme şeklinde mevzularda çalışmış olduğu belirtilirken, bir harp durumunda bu mevzunun artık federal düzeyde ele alınacağı açıklandı.

BBK, insanların kendini koruma ve yardımlaşma talimatlarını sağlarken, halkın her türlü araçla bilgilendirilebileceğine vurgu yapılmış oldu.

NATO’YLA ÇATIŞMAYI GÖZE ALAMAZ

Almanya’da, bu tartışmalar olurken, Hesselbarth & Co Strategy Advisors şirketinden güvenlik politikası danışmanı Jan-Christoph Hesselbarth, Putin’in AB ülkelerine bir saldırıdan kesinlikle çekineceğini, bunun Rusya’nın her alanda ve bilhassa ekonomik alanda mahvına niçin olacağını belirtti.

Sadece gene de Sivil müdafa ve afetten koruma mevzusunda emek harcamalar icra eden THW- Bundesvereinigung adlı kurumun başkanı Marian Wendt, halkın bir harp durumunda neler yapması icap ettiğini deklare etti. Wendt, “Evde 14 gün süresince kafi gelecek temel besin maddeleri bulunmalı. Almanya’nın her yeri güvenlidir. Tedarik zorluklarına rağmen tedbir alınsa kafi” diyor.

ECZANELERE “İYOT HAPI” SORULUYOR

Sivil müdafa uzmanlarına bakılırsa, Almanya çapında bir hücum halinde korunmak için 620 tane kamu sığınağı bulunuyor. 2016 senesinde hazırlanan bir plana bakılırsa, Alman halkının sivil savunmada şu önlemleri alması gerekiyor:

– Şahıs başı 2.200 kalori alacak kadar 14 günlük yiyecek depolamak.

– Şahıs başına günlük 2 litre sıvı hazırlamak.

– Evcil hayvanları da kurtarmayı unutmamak.

– Eczacılar Birliği, bazı müşterilerin nükleer bir hücum tehlikesine karşılık şimdiden iyot tabletleri sipariş ettiğini ve bu tarz şeyleri alıp saklamak istediklerini altını çizdi. Eczaneler, bunun sadece sivil koruma makamlarının tavsiyesi ile alınması icap ettiğini bilhassa altını çizdi.
Rusya-Ukrayna savaşı... Rus casuslar: Başarısız olduk ama Putin'e kimse söyleyemiyor İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Rus casuslar: Başarısız olduk fakat Putin’e kimse söyleyemiyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.