Rusya-Ukrayna savaşı… Elon Musk’ın teknolojisini dronelarda kullanıyorlar

Rusya ve Ukraynaya karşı yansız olmaya devam eden Türkiye, savaşın gidişatında eleştiri bir rol üstüne alıyor

Savaştan ilkin Ukraynaya fazlaca sayıda drone (İHA ve SİHA) satan ve birkaç ay ilkin Ukrayna ile Türkiye içinde iş birliği anlaşması yapılmasının arkasından Kiev güçleri, Türk yapımı araçlarla Rus askerlerini püskürtmeye çalışıyor.

AEUROROZVİDKA, TÜRK DRONELARINI DA KULLANIYOR

İngiliz medyası ise Elon Muskın kısa bir süre ilkin gönderiği Starlink uydularının harpte eleştiri bir önemi bulunduğunu ortaya çıkardı. İngiliz Telegraph gazetesi, Aeurorozvidka adlı hususi Ukrayna güçlerinin aralarında Türk yapımı İHA/SİHAnın da olduğu değişik dronelarla Rus askerlerini vurduğunu aktardı.

Gazete, bu droneların merkez üs ile milyarder Elon Muskın uyduları vesilesiyle haberleşerek temasta kaldığını yazdı. Starlink sistemlerinin bölgede web ve bağlantı hızını artırdığına dikkat çeken İngiliz medyası, Starlinkin uygulamasının da son 2 haftada en fazlaca indirilen uygulama bulunduğunu belirtti.

İSTİHBARAT SAĞLIYORLAR

24 Şubattan beri Aerorozvidkanın Rus dronelarına ve Rusyanın tanklarına saldırdığını yazan Telegraph, Sahada kullanılan dronelar, kısa sürede kullanıma başlanan Starlinki kullanarak bağlantıda kalıyorlar ve danışma sağlıyorlar. Dronelar vesilesiyle tanksavar silahları yönlendirebiliyorlar yorumunu yapmış oldu.

Cenk dolayısıyla Ukraynada web ve elektrik kesintilerinin fazlaca yaygın olduğuna dikkat çekilirken, bu haftanın başlangıcında Putin ile birebir dövüşme teklifinde bulunarak gündem olan Elon Muskın Starlink uydularının eleştiri bir önemi olduğu açıklandı. Elon Musk, bu hafta başlangıcında Putini düelloya çağrı ederken, devreye Çeçen önder Ramzan Kadirov girmiş ve Elon Muska hakaretler yağdırmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir