Rusya-Ukrayna savaşı… Bucha’daki kabus görüntüler yeni Srebrenitsa Katliamı oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin 24 Şubatta verdiği emirle Rusyanın Ukraynayı işgali devam ederken dün Rus güçlerinden geri alınan Bucha kentinde çekilen görüntüler internasyonal kamuoyunu şoke etti

Buchada çekilen görüntülerde yol kenarlarında elleri arkadan bağlı, yakın mesafeden vurulmuş yüzlerce ceset bulunmasının peşinden internasyonal kamuoyu ayağa kalktı. Rusya, savaşın öteki cephelerine odaklanmak için geçen hafta gerçekleşen İstanbul görüşmeleri sonrasında Kievdeki saldırıları azaltacağını ve Kiev civarlarındaki kentlerden çekileceğini açıklamıştı.

Kievden 37 kilometre uzaklıkta olan Bucha kentinde bulunan cesetlerle ilgili Bucha Belediye Başkanı Yardımcısı Taras Shapravskyi de izahat yapmış oldu. Shapravskyi, Rus güçlerinin geçen hafta kentten çekilmesinin peşinden bulunan ortalama 300 cesetten 50sinin Rus askerleri tarafınca infaz edilmiş bulunduğunu söylemiş oldu. Reuters bu iddianın doğru olup olmadığını başka kaynaklardan teyit edemedi.

Rusya Müdafa Bakanlığı tarafınca dün meydana getirilen açıklamada, Ukraynalı yetkililer tarafınca gösterilen ve Rus birliklerinin Buchada işlediği iddia edilen suçları gösteren tüm fotoğraf ve videoların provokasyon olduğu ve Bucha kentinde kimsenin Rus birlikleri tarafınca şiddete maruz bırakılmadığı ifade edildi.İnsan Hakları İzleme Örgütü ise dün Rus güçlerinin, Ukraynanın Çernihiv, Harkov ve Kiev kentlerinde birçok kez cenk yasalarını ihlâl ettiğini belgelediğini deklare etti.

DİĞER ŞEHİRLERDE DURUM DAHA MI KÖTÜ?

Buchada çekilen görüntüler dikkatleri Rusyanın işgal etmiş olduğu öteki Ukrayna şehirlerine çevirdi. İngiliz medyası Putinin güçlerinin uyguladığı şiddetin İkinci Dünya Harbinde Nazilerin ve Sovyet önder Stalinin uyguladığı şiddete benzetti.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Putinin askerlerinin uyguladığı barbarlığın boyutu Nazilerin ve Stalinin uyguladığı dehşetle karşılaştırılabilir yorumuna yer verdi.

Ukrayna savcılığı Kiev civarlarında 410 cansız gövde bulunduğunu açıklarken görgü tanıklarının ise yaşanmış olan travma sebebiyle konuşamadığını aktardı. Ukrayna askerlerini gören ve saldırıdan kurtulanların ise sığınaktan çıkmaya başladığı açıklandı.

Dehşeti yaşayanlar toplu infaz, cinsel hücum ve şiddetin uygulandığını deklare etti.

YENİ SREBRENİTSA OLDU

Çekilen görüntüler internasyonal kamuoyunda kaygı ve korku yaratırken görüntüler 1995 senesinde yaşanmış olan ve 8000 Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Katliamını akıllara getirdi.

Ukrayna Müdafa Bakanlığı, Bosna Hersekte öldürülen 8 bin adam ve çocuğun ölümüne benzetirken, Yeni Srebrenitsa. Bucha şehri birkaç haftadır hayvanların elindeydi Siviller yargısızca infaz edildi, bazılarının elleri arkadan bağlıydı. Cansız bedenleri sokaklarda bırakıldı açıklamasını yapmış oldu.

Yetkililer, infaz edilenlerin yakın mesafeden vurulduğunu deklare etti.
YAYGIN ÇATIŞMALAR

Rusya geçen hafta Kievin kuzeyinde bulunan birliklerini geri çekme sonucu almış, doğu Ukraynaya odaklanmayı planladığını duyurmuştu.

Bugün erken saatlerde güneydeki Herson ve Odessa kentlerinde patlamalar duyulurken, ülkenin doğusunda da siren sesleri duyuldu.

Rusya, Odesa kenti yakınında gerçekleştirdiği roket saldırıları ile Ukrayna ordusu tarafınca kullanılan bir petrol rafinerisini imha ettiğini söylerken, Odesa belediye meclisi eleştiri altyapı tesislerinin vurulduğunu deklare etti.

Ukraynanın doğusunda bulunan ayrılıkçı Donetsk bölgesinin valisi dün yapmış olduğu açıklamada, bombardımanın gece ve gündüz süresince devam ettiğini söylemiş oldu. Bölge savcılığına gore, Rusyanın Ukraynanın en büyük ikinci şehri olan Kharkivde gerçekleştirdiği saldırıda yedi şahıs yaşamını yitirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.