Rusya tehdit etti: NATO ülkelerini vururuz

İngiltere’nin Savunmadan Görevli Devlet Bakanı James Heappey’in Ukrayna’nın Rusya’yı bombalamasını destekledikleri yönündeki açıklaması Kremlin’de sert tepkiye yol açtı.

Heappey, İngiltere’nin Ukrayna ordusunun Rusya’nın altyapısını hedef alan saldırılarını desteklediğini ve İngiliz silahlarının bu saldırılarda kullanılmasının “tümüyle meşru” bulunduğunu söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, bu açıklamaya tepki göstererek Rusya’nın da Ukrayna’ya tabanca gönderen İngiltere ve öteki NATO ülkelerindeki askeri hedefleri vurabileceğini belirtti. Zaharova, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e dönen Batılı diplomatların da bombalarla hedef alınabileceğini beyan etti.

Zaharova, “Askeri sevkiyat lojistiğini kesmek için Rusya da Kiev rejimine tabanca elde eden NATO ülkelerindeki askeri hedefleri vurabilir. Bu durum Ukrayna’da ölüme ve kan dökülmesine yol açıyor. Anladığım kadarıyla bundan görevli ülkelerden biri de İngiltere” ifadelerini kullandı.

BATILI YETKİLİLER OLSA DA VURURUZ

Rusya Müdafa Bakanlığı da Heappey’in sözlerini provokasyon olarak vasıflandırdı ve Kiev’deki Batılı diplomatları vurabileceği tehdidinde bulunmuş oldu. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da dün meydana gelen açıklamasında “İngiltere’nin Kiev’i bu tür eylemler için provoke etmesi halinde buna orantılı şekilde cevap vereceğimizi vurgulamak isterim” dedi. Peskov, “Batılı ülkelerden danışmanların varlığı Kiev’deki karar merkezlerini uzun menzilli silahlarla vurmamız mevzusunda bir problem oluşturmaz” diye konuştu.

Rusya’nın askerlerini Ukrayna’nın doğusuna yığarak başkent Kiev ve çevresinden çekmesinin arkasından İngiltere dahil birçok ülke diplomatlarını Kiev’e geri göndereceğini açıklamıştı.

BATI SAVAŞA DAHA FAZLA DAHİL OLUYOR

Öte taraftan Heappey’in açıklaması İngiltere’de de münakaşa yarattı. Parlamentoya bağlı Müdafa Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, The Times gazetesine yapmış olduğu açıklamada, bakanın açıklamasının Rusya’nın Ukrayna haricinde Batılı ülkelere ilişik askeri hedefleri ve bilhassa Polonya’yı vurmasına yol açabileceğini söylemiş oldu. Ellwood, Batı’nın giderek Ukrayna’daki harbe daha çok dahil bulunduğunu belirtti.

Rusya bugüne dek birçok kere Batılı ülkelerden Ukrayna’ya yönelik tabanca sevkiyatını meşru hedef olarak gördüğünü bildirmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.