Rusya, Mariupol’deki Ukraynalı askerlere teslim olması çağrısında bulundu

Rusya Ulusal Müdafa Denetim Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında bulunan militanlara teslim olması çağrısında bulunmuş oldu. Rusya Ulusal Müdafa Denetim Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında bulunan militanlara teslim olması çağrısında bulunmuş oldu.

İNSANİ KORİDOR AÇTIK

Rusya Ulusal Müdafa Denetim Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev verdiği brifingde Ukrayna’daki insani durum, sivillerin tahliyesi için oluşturulan koridorlar ve insani yardımlara ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında bulunan militanların teslim olarak tabanca bırakması yönünde koridor açtıklarından bahseden Mizintsev, “Mariupol kentindeki Azovstal metalurji fabrikasında gelişen ve bununla birlikte tamamen insani ilkeler doğrultusunda 19 Nisan 2022’de, TSİ 14:00’ten itibaren Rus Silahlı Kuvvetleri, Rusya tarafına insani bir koridor açtı. Bu amaçla, bir tam sessizlik modu getirildi. Tüm askeri operasyonlar durduruldu, Rus Silahlı Kuvvetleri birimleri ve Azovstalın çevresi süresince bulunan Donetsk Halk Cumhuriyetinin oluşumları güvenli bir mesafeye çekildi” dedi. İnsani koridorlar için Azovtsal fabrikası çevresindeki koridorlardan bahseden Mizintsev, “Metalurji tesisine yakın bir yerde, üç insani yardım konvoyu 3 ayrı yöne açıldı. İlki Şevçenko caddesinden batı yönüne, ikincisi Pobedy Bulvarı’nın doğu yönünden üçüncüsü Taganrogskaya caddesinin şimal yönüne. Her insani yardım konvoyunun bir parçası olarak insanları taşımak için 30 otobüs ve vasıta, tıbbi bakım ekiplerinin de dahil olduğu 10 ambulans, ek olarak her üç yöne de toplantı ve geçici konaklama noktaları konuşlandırılmış, yiyecek noktaları ve birinci basamak sıhhat hizmetleri sağlanmıştır” dedi.

DİRENİŞE SON VERİN 

Açıklamalarının devamında Azovtsal fabrikasındaki militanlara teslim olması çağrısında bulunan Mizintsev, “İnsani yardım konvoylarının tüm hareket yollarında, Rus Silahlı Kuvvetleri, Donetsk Halk Cumhuriyetinin oluşumlarıyla beraber sessizlik rejimini kesinlikle gözlemliyor. Bir kez daha Kiev yönetimini sağduyu sergileyerek militanlara anlam ifade etmeyen direnişe son verme ve insani koridor üstünden çıkma emrini vermeye çağırıyoruz. Sadece Ukrayna birlik komutanlarının Kiev makamlarından bu tür komut ve yönerge alamayabileceğini düşünerek, onları kendi başlarına bu şekilde bir karar vermeye ve silahlarını bırakmaya çağırıyoruz. Rusya Federasyonu liderliğinin, silahlarını bırakan her insana yaşamının güvence altına alınmasını, tam güvenliği ve nitelikli tıbbi bakım sağlanmasını güvence ettiğini bilhassa vurgulamak isterim. Rusya, silahlarını bırakan ve teslim olan Ukraynalı deniz piyadeleri örneği de dahil olmak suretiyle, harp esirlerine karşı insancıl tutumunu, internasyonal insancıl hukuk normlarına tam uyumunu pratikte onlarca kere teyit etmiştir. Bu sefer de Rus tarafı, harp esirlerinin muamelesine ilişkin Cenevre Sözleşmelerine uyulmasını güvence ediyor” diye konuştu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.