Rusya, Kanada Başbakanı Trudeau dahil 313 kişiyi yaptırım listesine aldı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının peşinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil birçok yetkili adı yaptırım listesine alan Kanada’ya, Rusya’dan karşılık geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ve Kanada Müdafa Bakanı Anita Anand da dahil 313 kişinin yaptırım listesine alındığı ifade edildi.

Açıklamada, “Bu adım, mecburi özellikte olup sabrımızı bu kadar uzun süredir kontrol eden mevcut Kanada rejiminin aşırı düşmanlığına cevap olarak atıldı. İster Rus diplomatik misyonlarına yönelik saldırılar, ister hava sahasının kapatılması yada Kanadanın da zararına olacak şekilde ikili ekonomik bağları fiilen koparması olsun kaçınılmaz olarak kesin bir tepki alacaktır” denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde yaptırım listesine alınan Kanadalı milletvekilleri ve yetkililerin adları sıralanırken, söz mevzusu kişilere Rusya’ya giriş yasağı konuldu.

KANADA YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Kanada parlamentosunda hitabı öncesinde Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sebebiyle 15 Rus yetkiliye daha yaptırım uyguladığını ifade etmişti.

Joly, Başkan Putin, yasadışı ve haksız işgalini ilerletmeyi seçti. Bununla beraber anlam ifade etmeyen sertliği derhal sona erdirerek ve güçlerini geri çekerek bunu sona erdirme seçimini de yapabilir. Rus liderliğinin gidişatı değiştirmemesi halinde Kanada daha çok adım atmaktan çekinmeyecektir demişti.

RUSYADAN BIDEN VE BLINKENA YAPTIRIM

Rusya ek olarak, ABD’nin yaptırımlarına karşılık olarak ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinkenda dahil 13 ABDli diplomata yaptırım uygulamış, söz mevzusu kişilerin Rusya’ya girişlerinin yasaklandığını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi sitesinde gösterilen yaptırım sıralamasında, ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, CIA Direktörü William Burns, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Iktisat Danışman Yardımcısı Daleep Singh, ABD Kalkınma Ajansı Direktörü Samantha Jane Power, ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Gömü Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo ve İhracat-İthalat Bankası Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Reta Jo Lewis yer aldı.

Söz mevzusu yaptırım listesinin ABD’li vekiller, bakanlar, askerler, işadamları ve Rusya karşıtı gazetecilerin de alınarak genişletileceği aktarılmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.