‘Rusya ile savaşta değiliz’ diyen Macron: Pahalılıkla karşı karşıyayız…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını ele aldı. Rusya-Ukrayna savaşının “bir son zamanların değişiklik sinyalleri bulunduğunu” ifade eden Macron, bilhassa Rusya’ya enerji bağımlılığına karşı Avrupa Birliği’nin (AB) enerji bağımsızlığını sağlaması icap ettiğini altını çizdi.

Macron, Rusya ile muharebede olmadıklarını ve tek amacın saldırıların durdurulması bulunduğunu dile getirerek, Bu savaşı hiçbirimiz istemedi. Putin ile oldukça görüşmeler yapılmış oldu. Harbe alternatif aradık. (Rusya Devlet Başkanı) Putin cenk kararını yalnız ve kasıtlı olarak seçti dedi.

NATO VE BATININ RUSYAYA KARŞI SAVAŞI

Fransa’nın öteki ülkelerle beraber hareket ettiğine dikkat çeken Macron, Rusyayı dünya halkları arasından dışladıklarını ve tüm alanlarda Ruslara yaptırım yapıldığını beyan etti. Rus şahsiyetlerin alacaklarını dondurduklarını ve SWIFT sisteminden Rus bankalarının çıkarıldıklarını belirten Macron, tek amaçlarının Rusyanın saldırılarını durdurması bulunduğunu deklare etti.

Ukraynaya tam desteğini belirten Macron, bu savaşın NATO ve Batının Rusyaya karşı savaşı olmadığını beyan etti. Macron, Rusyanın mağdur değil hücum eden taraf bulunduğunu ve bu saldırının zamanı intikam duygusunun meyvesi bulunduğunu aktardı. Yüzlerce Fransız askerinin Romanyaya konumlandırıldığını ifade eden Macron, Saldırılar bitene kadar daha da devam edecek dedi.

RUSYA İLE SAVAŞTA DEĞİLİZ

Rusyanın tarihte Avrupaya verdiği desteği unutmadıklarını ifade eden Macron, “Rusya ile muharebede değiliz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna ile görüştüğü kadar Rusya ile de iletişime devam ettiklerinin altını çizdi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları karşısında Avrupa’nın son haftalarda birleştiğini belirten Maron, tarihte daha ilkin yaşanmış olan bir trajediye dönüldüğünü ifade ederek, “Buna zamanı kararlar ile cevap vermeliyiz dedi.

FİYATLAR FIRLAYACAK

Avrupanın dengelerinin alt üst bulunduğunu dile getiren Macron, Avrupamız sarsılacak, sığınmacılar olacak, Fransa olarak üzerimize düşeni yapacağız ifadelerini kullandı. Rusyadan ve Ukraynadan hammadde temini, ithalat ve ihracatın savaştan etkilenmesi sonucu pahalılıkla karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Macron, Fiyatlar artacak, fakat biz elimizden geldiğince yeni iş partnerleri bulmaya emek vererek bu duruma müdahale etmeye çalışacağız dedi. Macron, Başbakana ekonomik ve toplumsal plan hazırlanması talimatı verdiğini söylemiş oldu.

BİR ÇAĞIN DEĞİŞİM SİNYALLERİ

Bu savaşı Bir son zamanların değişiklik sinyalleri olarak nitelendiren Macron, Müdafa sanayimiz, bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi kuvvetlendireceğiz ifadelerini kullandı. Macron Yeni ekonomik siyaset getirilecek, bağımlılığımız azaltılacak. Bilhassa Rus gazına bağımlılığımız dedi.

Avrupa Birliğinin enerji mevzusunda bağımsız olması icap ettiğini vurgulayan Macron, 10-11 Mart tarihinde Avrupalı liderleri Versaillesda Avrupa Savunması mevzusunda görüşmeler yapmak suretiyle toplayacağım dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.