Rusya, ‘Azerbaycan ateşkesi bozdu’ dedi, ipler gerildi

Azerbaycan Müdafa Bakanı Zakir Hasanov ile Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

İKİNCİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

Görüşmenin peşinden Azerbaycan Bakanlığı yeni bir izahat yayınladı. Azerbaycan Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, meydana gelen telefon görüşmesinde Rus sulh gücünün geçici olarak bulunmuş olduğu Azerbaycan topraklarındaki durumun ele alındığı ve Azerbaycan tarafının görüşme esnasında Azerbaycan birliklerinin pozisyonlarını değiştireceği bilgisinin karşı tarafa verildiği açıklandı.

ERMENİSTAN İHLAL ETTİ

Açıklamada, Azerbaycan’ın Azerbaycan-Rusya ve Ermenistan içinde imzalanan 10 Kasım 2020 tarihindeki üçlü bildiriye bağlı olduğu ve hiçbir hükmünü ihlal etmediği bildirilirken, bu bildirinin 4. paragrafı uyarınca Ermeni ordusunun kalıntılarının ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının halen Azerbaycan topraklarından tamamen çıkarılmadığı, Üçlü Bildirinin hükümlerinin Azerbaycan’ın değil, Ermenistan’ın ihlal ettiğini açıklandı.

DAĞLIK KARABAĞ İFADESİ DE TEPKİ GÖRDÜ

Açıklamanın devamında, Rusya Müdafa Bakanlığı’nın açıklamasının iki ülke arasındaki ilişkilere ve 22 Şubat 2022de imzalanan Bağlaşık Etkileşim Bildirgesi ile çeliştiğini ve Azerbaycan topraklarında Dağlık Karabağ isminde olan bir yönetimsel bölge birimi bulunmadığı aktarıldı.

Rusya Müdafa Bakanlığı’ndan, Ermeni ordusunun kalıntılarının ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının Azerbaycan’ın internasyonal olarak kabul görmüş topraklarından tamamen çıkarılmasını ve Rusya tarafının açıklamalarında, “Dağlık Karabağ” ifadesini kullanılmamasının istendiği açıklandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir