Rusya, Amerika’yı uyardı, Elon Musk destek çıktı

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmosun başkanı Dmitriy Rogozin, Internasyonal Uzay İstasyonunun (ISS) faaliyetlerine eskisi benzer biçimde devam edebilmesi için Batılı ülkelerin yaptırımlarının kaldırılmasını talep etti. Üstlerine kurulan baskı kalkmazsa istasyonun çalışmalarını durdurabileceklerini söyleyen Rogozinin sözleri ciddi vakalara sebebiyet verebilir.

ABDnin halihazırda yörüngede görevlerini sürdüren 3 kişilik bir mürettebatı bulunuyor. Eğer Rusya, Internasyonal Uzay İstasyonunun faaliyetlerini durdurursa 500 tonluk bir yapının ABD ya da Avrupa ülkelerine düşebileceği belirtiliyor.

ELON MUSK ARKA ÇIKTI

ABDli Astronot Mark Vande Hei ve öteki 2 mürettebat, 30 Mart tarihinde Internasyonal Uzay İstasyonundan dönecek. Eğer taraflar anlaşamazsa iki çocuk babası olan 55 yaşındaki Heinin ve öteki astronotların uzayda mahsur kalma ihtimali bulunuyor.

Heinin ailesi ise bu haber karşısında oldukça endişeli. Mark Vande Heinin 77 yaşındaki anası, The Mail on Sundaye konuşarak, Bu korkulu bir tehdit. İlk duyduğumda oldukça ağlamıştım. Bu oldukça rahatsız edici. Biz yalnız kucak kucak yakarış ediyoruz, dedi.

Amerikalı astronota bir destek de Elon Musktan geldi. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk, astronotları uzayda mahsur bırakmayacaklarını, gerektiği takdirde onları kurtarmak için SpaceX roketi gönderebileceklerini söylemiş oldu. NASA ise Mark Vande Hei ve ekibinin planlandığı benzer biçimde geri döneceklerinden güvenilir bulunduğunu belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.