“Rusya, 19 günde Çeçenistan’da kaybettiğinden daha fazla insan kaybetti”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy düzenlemiş olduğu halka sesleniş konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 19. gününe dair gene değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Rus ordusunun bu şekilde bir direniş beklemediğine dikkat çeken Zelenskiy, Daha ilkin olduğu benzer biçimde, düşmanın kafası karıştı. Bu şekilde bir direniş beklemiyorlardı. Fakat savaşla hiçbir şey elde edemeyeceklerini şimdiden anlamaya başladılar. Ganimetleri alıyoruz ve onları Ukraynayı korumak için kullanıyoruz. Bugün, Rus birlikleri aslına bakarsak ordumuzun ekipman tedarikçilerinden biridir. Bunu bir kabusta göremezlerdi ifadelerini kullandı.

Sözlerinin devamında, Rusya’nın verdiği kayıpları daha ilkin Çeçenistan’da verdiği kayıplarla karşılaştıran Zelenskiy, Yakında Rusyada düşürülen helikopter sayısı yüzlerce birime ulaşacak. Halihazırda 80 cenk uçağını kaybettiler, yüzlerce tank, binlerce değişik teçhizat. Rus ordusu 19 günde, Çeçenistan’da 2 kanlı ve senelerce devam eden harpte kaybettiğinden daha çok insan yitirdi dedi.

RUSLARA MİNNETTARIM

Ek olarak konuşmasında, Rusya’daki cenk karşıtlarına teşekkür eden Zelenskiy, Gerçeği aktarmaya çalışmaktan vazgeçmeyen Ruslara minnettarım. Dezenformasyonla savaşım edip, gerçekleri dostlarına, akrabalarına ve yakınlarına söyleyenlere. Ve bireysel olarak, Kanal 1in (Rus Devlet Televizyonu) stüdyosuna muharebeye karşı bir posterle giren kıza. Protesto etmekten korkmayanlara. Ülkeniz tamamen tüm dünyaya kapatılıp oldukça büyük bir Şimal Koreye dönüşmediği sürece savaşmalısınız. Umudunuzu kaybetmemelisiniz ifadelerini kaydetti. Rusya’ya karşı kendilerine destek veren ülkelerin ve birliklerin yaptırımlarını sürdürdüğüne de değinen Zelenskiy, Avrupa Birliği (AB), Rusyaya karşı 4. yaptırım paketini onayladı. Inanırım ki bu da son olmayacak. Rus devletine karşı uygulanacak yeni engellemeler mevzusunda ortaklarla beraber çalışıyoruz dedi.

MARİUPOLE YARDIM 

Savaşın sürdüğü kentlerden tahliyelere devam edildiğini de belirten Zelenskiy, 14 Martta gün süresince, Kiev ve Luhansk bölgelerinin şehir ve kasabalarından 3 bin 806 şahıs tahliye edildi. Mariupol için en lüzumlu olan 100 tonluk yardımlarımız hala Berdyanskta tutuluyor. Artık 3. gün. Mariupol sakinlerinin yiyecek, su ve ilaç almasını sağlamak için her şeyi yapacağız şeklinde konuştu. Zelenskiy sözlerinin sonunda, bugün bazı ülke liderleri ve batılı müessese temsilcileri ile telefon görüşmeleri yaptığını aktarırken, ülkede ekonomik düzeltim için bakanlar kurulunun düzeltim paketi hazırladığını da duyurdu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.