Rusya 140 milyar dolarlık altın rezervini satabilir mi?

Ukrayna’yı işgali nedeni öne sürülerek sert yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya’nın elindeki ortalama 2 bin 300 tonluk altın rezervlerini kullanmasının da kolay olmayacağı yorumları yapılıyor.

ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) başını çekmiş olduğu Batılı ülkelerin Rusya Merkez Bankası’na yaptırım uygulaması sebebiyle Moskova’nın 640 milyar dolarlık rezervinin ortalama yarısına erişimi kesilmişti.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, büyük kısmı ülke içinde olan 140 milyar dolarlık altın rezervinin de Moskova tarafınca kullanımının zorluklarına işaret eden bir çözümleme yayımladı.

DÜNYADA BEŞİNCİ SIRADA

“140 milyar dolarlık sual: Rusya devasa altın yığınını satabilir mi?” başlıklı analizde Rusya’nın son 15 yılda altın rezervini ortalama altına katına çıkardığı ve bu açıdan dünyada beşinci sırada bulunmuş olduğu aktarıldı.

Rusya Merkez Bankası’nın yurt dışındaki dolar ve euro eşeysel rezervleri bloke olduğundan para birimi rubleyi desteklemek suretiyle elindeki altın rezervleri kullanabileceği hatırlatılan analizde, yaptırımlar sebebiyle bu adımın da kolay olmayacağı vurgulandı.

EK YAPTIRIMLAR YOLDA

ABD, İngiltere ve AB’nin Rusya Merkez Bankası ile iş yapılmasını yasakladığını, ceza ve saygınlık zedelenmesi korkusu sebebiyle de işlemcilerin ve bankaların Rusya’nın külçe altınlarını dolaylı olarak satın almaktan çekindiklerini aktaran ajans, ABD’de senatörlerin Rus altınının alım satımına ikincil yaptırımlar getirmek istediğini kaydetti.

Analizde, ABD’de senatörlerin Rusya’nın altın işlemlerini engellemek ve Çin ile Hindistan şeklinde ülkelerdeki bankaları caydırmak için yeni karar hazırlığında olduğuna dikkat çekilerek, Pekin yönetiminin, ABD yaptırımlarından etkilenmek istemediği, bunun da Rusya’nın seçeneklerini daha da sınırlandırdığı vurgulandı.

Öte taraftan, ABD, İngiltere ve AB’nin yaptırım kararlarının peşinden Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) ve ABD merkezli CME Group, Rus altın ve gümüş rafinerilerinin akreditasyonunu askıya almış, Rus altınlarının Batı piyasalarında işlem görmesinin önüne geçecek bir adım atılmıştı.

ÇİN VE HİNDİSTANIN KAPISINI ÇALABİLİR

Rusya’nın böylesi zamanlar için altın rezervi biriktirdiğini belirten İrlanda’daki Cork Üniversitesi’nden Fergal O’Connor, “Fakat kimse sizinle işlem yapmazsa, elinizdekinin bir önemi yok” dedi.

CPM Group yönetici ortağı Jeff Christian, Moskova’nın elindeki altını satmak ya da altını kullanıp borç almak için Hindistan ve Çin şeklinde doğu ülkelerinin merkez bankalarının kapısını çalabileceğine sadece indirimli fiyat olabileceğine işaret etti.

Rusya’nın Çin’deki Şanghay Altın Borsası’nı da satış için kullanabileceğini belirten Christian, büyük oranda satış beklemediğini ekledi.

Citigroup, işlerin kötüye gitmesi durumunda Rusya’nın iç piyasada altın satıp ruble alabileceğine işaret etti.

TÜRKİYE HATIRLATMASI

Bloomberg, daha ilkin altın işlemleri kısıtlanan ülkelere ve bu ülkelerin attığı adımlara dair hatırlatmalarda da bulunmuş oldu.

Geçen yıl Londra Külçe Piyasası Birliği, Kırgızistan Merkez Bankası’na engelleme getirmiş, bu ülke de küresel piyasalara erişmek için İsviçre’deki rafinerilerin kapısını çalmış sadece ceza korkusuyla burada da problem yaşamıştı.

İran da yaptırımları aşmak için altın rezervlerini kullanmış, altın işlemleriyle Türkiye ile meydana getirilen tecim, Türkiye ve ABD’de soruşturma mevzusu olmuştu. Nitekim, ABD’de Halkbank, İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla yargılanıyor.

İran’ın altını kullanarak yaptırımları aşma mekanizmasında Dubai, mühim bir rol oynamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.