Rus zenginler lüks saatlere ve mücevhere koştu: Para değer kaybedebilir ama saat kaybetmez

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla beraber Rus zenginlerin lüks saat, mücevher ve giyim markalarını adeta yağmaladığını aktardı. Rusların, “Paralarımız ve hisseler kıymet kaybedebilir fakat mücevher ve takılar, saatler ve lüks tüketim zaman içinde kıymetini artırır” dedi.

Rus zenginler lüks saatlere ve mücevhere koştu: Para değer kaybedebilir ama saat kaybetmez

Rusya’nın değişik bölgelerden işgal etmiş olduğu Ukrayna’da halk gıdaya, sıcak sığınaklara ve suya erişimde sorun yaşarken Rusya’da da başka bir acil ve ürkü yaşanıyor…

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla beraber rublenin kıymet kaybetmesi ve borsanın da çakılmasıyla beraber varlıklı Rusların malvarlıklarını kaybetmemek için lüks mücevherat ve saatlere akın ettiğini yazdı.

Bloomberg’e konuşan yetkililer son günlerde satışların katlandığını söylerken Bulgari markasının CEO’su Jean-Christopher Babin, “Son günlerde bir artış yaşanıyor. Mücevher güvenli yatırım” yorumunu yapmış oldu.

Rusya’nın hamleleri üstüne Apple, Nike şeklinde markalarla beraber BP, Shell ve Exxon Mobil’in ülkeden çıkmış olduğu belirtilirken ülkedeki lüks tüketim markalarının ise halen hizmet verdiği kaydedildi.

Bloomberg, Omega, Cartier ve Rolex şeklinde markaların da hizmet vermeye devam ettiğine dikkat çekilirken Babin, “Biz Rus halkı için buradayız ve siyasetle ilgilenmiyoruz. Gerilim ve belirsizliğin olduğu oldukca değişik ülkelerde hizmet veriyoruz” ifadesini kullandı.

Bloomberg, “Altında olduğu şeklinde lüks saatler ve mücevherler kıymetini koruyabiliyor ya da kriz zamanlarında kıymetini artırabiliyor. Popüler saatler ikinci elde perakende fiyatının 3 ya da 4 katına kadar satılabiliyor” yorumunu yapmış oldu.

Öte taraftan Rusya genelinde alım gücünün düşük bulunduğunu yazan Bloomberg, bir tek azca sayıda milyarder oligarkın bu tür satın alımlar yaptığına da dikkat çekti. Richemont, Rolex, Hermes, Louis Vuitton şeklinde markalar ise mevzuyla ilgili bir izahat yapmadı.
Rusya-Ukrayna savaşı... Erdoğan'ın hamlesini yorumladılar: Resetleme umudu yarattı İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Erdoğan’ın hamlesini yorumladılar: Resetleme umudu yarattı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.