Rus TikTok fenomenlerine propaganda yapmaları için para ödeniyor

Vice News’in haberine bakılırsa Rus TikTok fenomenlerine Putin hükümetinin işgalini tanıtan videolar paylaşmaları için ödeme yapılıyor.

Rus TikTok fenomenlerine propaganda yapmaları için para ödeniyor

Toplumsal medya platformları Rusya’nın, işgalini haklı gösteren ve harp mevzusunda yanıltıcı bilgiler sunan içeriklerini engellemeye çalışırken Rusya da çalışmalarına devam ediyor.

Son olarak New Yorklu gösterim Vice News’in haberine bakılırsa Rusya, harp propagandası yapması için TikTok fenomenlerine para ödüyor.

Bir Telegram kanalında içerik oluşturuculara neyi, ne vakit yayınlayacaklarını, hangi hedeflere ulaşmaları gerektiği söyleniyor. Habere bakılırsa söz mevzusu içerik oluşturucularının bazılarının bir milyondan fazla da takip edeni bulunuyor. Kampanyanın arkasında kimin olduğu belli değil, sadece Telegram kanalında fenomenlerle iletişimde olan kişinin gazeteci olduğu iddia ediliyor.

Vice mevzuyla ilgili araştırmalarına devam ederken söz mevzusu videoların olduğu kanalın, 9 Mart’ta ansızın kapanmış olduğu belirtiliyor. TikTok, Kremlin yanlısı kampanya hakkında yorum yapmadı ve Vice’a Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarını yanlış ve manipüle edici bir halde aktaran içinde ne olduğu tespit etme mevzusundaki genel çabalarından bahsetti.

Rusya, savaşın başlamasıyla birlikte Feysbuk, Instagram ve Twitter şeklinde toplumsal ağları engelledi, büyükelçilik hesapları vasıtasıyla yanlış bilgiler yayınladı, savaşla ilgili meydana getirilen bazı haberleri ve medya raporlarını kabahat olarak vasıflandırdı.

YouTube'dan Rus devlet medyasına dünya çapında engel İlginizi Çekebilir YouTube’dan Rus devlet medyasına dünya genelinde engel Twitter'dan bir hamle de Belarus için İlginizi Çekebilir Twitter’dan bir hamle de Belarus için Rusya-Ukrayna savaşında sosyal medyadan birbiri ardına yasak İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna harbinde toplumsal medyadan birbiri ardına yasak

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.