Rus televizyonunda Rusya-Ukrayna savaşı: Bambaşka bir hikaye duymaya hazır olun

Rusyanın Ukraynayı işgalinin yedinci günü diye sözlerine süregelen dünya medyasının aksine, Rus medyası, savaşı bambaşka bir halde halkına duyuruyor

Mesela; İngiltere merkezli gösterim kuruluşu BBC, başkent Kievdeki bir TV kulesine Rus saldırısının haberleriyle bültenini açarken, Rus televizyonu Ukraynanın kendi şehirlerine meydana getirilen saldırılardan görevli bulunduğunu öne sürüyor.

Peki Rus TV seyircileri savaşı iyi mi görüyor? Onlara hangi mesajlar veriliyor?

İngiltere merkezli BBC gösterim kuruluşu, Rus televizyonları ve muharebeye bakışlarını inceledi, meydana getirilen manipülasyonlara tek tek yer verdi.

SAHTE GÖRÜNTÜLER BİLE PAYLAŞILIYOR

Rusyanın en popüler kanallarından kabul edilen ve devlet kontrolündeki Kanal 1de gösterilen bir haber bülteni, bu duruma yorum getirmeyi sağlayacak en mühim örneklerden biri olabilir.
Haber bülteni, Ukrayna kuvvetlerinin Rus askeri donanımını yok ettiğine dair haberlerin yanlış bulunduğunu ve deneyimsiz seyircileri yanıltmak için tasarlandığını öne sürdü.

Haberlerde, düzmece ve değiştirilmiş görüntülere de yer verildi.

Screenshot from Russian television Channel One

Sabahın ilerleyen saatlerinde, Moskova saatiyle 08:00de, Kremlinin kontrolündeki Gazpromun bir yan kuruluşu olan NTV tv kanalında yer edinen bir haber bülteni ise  Ukraynanın doğusundaki Donbas bölgesinde, 24 Şubatta Rusyanın Ukraynayı askerden arındırmak ve Nazilerden arındırmak için hususi askeri operasyonunu başlattığını açıklamış olduğu vakalara odaklanıldı. Belarustan Ukraynaya uzanan Rus askeri konvoyuna ise haberlerde yer verilmedi.

Rusyanın her ikisi de devlet kontrolündeki en popüler iki kanalı olan Rossiya 1 ve Kanal 1 daha da ileri gitti ve Ukrayna kuvvetlerini Donbas bölgesinde cenk suçları işlemekle suçladı.

Rossiya 1 sunucusu, Ukraynadaki sivillere yönelik tehdidin Rus güçlerinden değil, Ukrayna milliyetçilerinden kaynaklandığını öne sürdü. Sunucu, Onlar sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyorlar, kasıtlı olarak yerleşim bölgelerine hücum sistemleri yerleştiriyorlar ve Donbastaki şehirlerin bombalanmasını hızlandırıyorlar. sözleriyle suçu Ukraynalı askerlere attı.

Channel Oneın sunucusu ise önceki gün, Ukrayna birliklerinin sivillere ve Rus kuvvetlerine karşı provokasyon eylemleri kapsamında konutları bombalamaya ve depoları amonyakla bombalamaya hazırlandığını duyurdu.

SAVAŞ VEYA İŞGAL KELİMELERİ KULLANILMIYOR

Rus medyası, Ukraynadaki durumu asla cenk yada işgal olarak nitelemezken, çoğu zaman askeri operasyon tabirini kullanıyor.

Devlet kontrolündeki TVde sunucular ve muhabirler, Rusyanın Ukraynadaki hususi askeri operasyonu ile Sovyetler Birliğinin Nazi Almanyasına karşı savaşı içinde zamanı paralellikler çizmek için duygusal bir dil ve görüntülere yer veriyor.

Rossiya 1in kardeş kanalı Rossiya 24te gösterilen bir sabah programının sunucusu Ukrayna faşizmi başlıklı haberinde, Kendilerini korumak için evlatları kullanan milliyetçilerin taktikleri İkinci Dünya Savaşından bu yana değişmedi ifadeleriyle Ukraynalılar hedef alınıyor.

KİEVDEKİ HABERLERE YER VERİLMİYOR

Öte taraftan, Batı medyası Putinin saldırısının süratli bir ilerleme sağlayıp sağlamadığını tartışırken, Rus televizyonunda Rus operasyonlarını oldukca başarıya ulaşmış olarak gösteriliyor. Tertipli güncellemeler, imha edilen Ukrayna donanımı ve silahlarının sayısını açıklarken, herhangi bir Rus zayiatından söz edilmiyor.

Devlet televizyonu muhabirleri, insanların evlerinin bombalandığı iki büyük kent olan Kiev ve Kharkiv şeklinde yerlerden haber yapmak yerine, Donbastaki birliklerle görüşüyor.

Kharkivdeki bir bombalama haberini seyirciyle paylaşan Rossiya 1in bir bülteni daha da ileri giderek bombalamadan Ukraynayı görevli tutuyor. Sunucu, Kharkovu vurup Rusyaydı demek. Ukrayna kendi kendine vuruyor ve Batıya yalan söylüyor. Peki halkı kandırmak mümkün mü? diye seyircilere soruyor

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.